Stakčín (TASR) – Horským lúkam na území súčasného Národného parku (NP) Poloniny sa v minulosti hovorilo „kvetnaté“ pre pestrú paletu kvetnatej flóry, ktorá trávnaté porasty nad hranicou stromovej vegetácie pre svoj život potrebuje.
Jediným reprezentantom fialovej farby v bohatej farebnej škále je fialka dácka (Viola dacica). Preto si tento balkánsko-karpatský endemit nemôže turista pomýliť so žiadnym iným kvetom, uviedol pre TASR riaditeľ a botanik Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ.
„Je to nápadný kvet. Kto ide po hrebeni, určite si ho všimne, je to jedna jediná fialka, ktorá na poloninských lúkach rastie. A fialku pozná každý, takže omyl je vylúčený,“ povedal s tým, že na hrebeni polonín, v nadmorskej výške nad 1000 metrov, jestvuje v NP Poloniny spolu 21 lokalít, kde je možné od júna do augusta kvety fialky dáckej pozorovať. Spomedzi nich je výskyt najhojnejší na Kamennej lúke, kde sa jej darí pre obzvlášť kamenistý terén.
Oblasť poloninského hrebeňa od vrcholu Kremenec po Ruské sedlo je podľa Buraľových slov jedinou, kde 15 až 35 centimetrov vysoký kvet v rámci Slovenska rastie.
„Na Slovensko zasahuje iba do oblasti v Bukovských vrchoch, čiže v NP Poloniny. Nikde inde nie, preto je pre nás vzácna,“ ozrejmil s tým, že ohraničenie výskytu tohto druhu na hrebeni Východných Karpát z južnej strany prezrádza názov kvetu.
Na území Rumunska mala byť „violka“ dácka pre vedu i po prvý raz opísaná. V Poloninách ju objavili a ako novú pre slovenskú flóru v 50. rokoch 20. storočia opísali českí vedci pod vedením botanika Jiřího Sojáka.
V tom čase udržiavala pestrosť poloninskej flóry pastva oviec, v súčasnosti ju zachovávajú manažmentovými opatreniami ochranári.
„Pre nás je dôležité, aby sme poloninské lúky dokázali, ideálne v päťročných intervaloch, prekosiť alebo premulčovať. Ak by došlo k tomu, že by nám zarástli, fialka by ‚odišla‘,“ vysvetlil. Ako podotkol, udržiavanie nízkeho porastu na horských lúkach prospieva i ďalším východokarpatským endemitom, klinčeku bradatému nakopenému, čermeľu Herbichovmu či hadomoru ružovému.
Endemity sú rastliny alebo živočíchy rôznej taxonomickej úrovne (môžu to byť druhy, poddruhy), ktoré sú zaradené medzi chránené druhy. Slovo endemit je odvodené zo starogréckeho slova éndemos, čo znamená miestny alebo tu žijúci. V celých Karpatoch sa predpokladá výskyt 482 endemických druhov rastlín.