Košice (MF, redakcia) – Lezecká stena a ďalšie pomôcky na relaxačno-terapeutické účely sú súčasťou projektu s názvom Návrat do bezpečia. Zameriava sa na oblasť podpory duševného zdravia detí vo veku 11 až 13 rokov. Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Zuzkin park 10 v Košiciach ho realizoval od decembra 2021 do augusta 2022.
Deti v pubertálnom veku a mladí ľudia sú vekovou kategóriou, ktorá bola podľa výskumov najviac zasiahnutá dôsledkami obdobia pandémie Covid 19. Podpísala sa na ich vzdelávaní, ale najmä prežívaní, sociálnych vzťahoch a emóciách. Preto je potrebné sa venovať ich psychickému zdraviu a pohode, zaviesť do ich života nástroje, ktoré im pomôžu zvládať krízové situácie, vytvárať prostredie, kde sa cítia bezpečne. Vnímajú to intenzívne tiež psychológovia z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Zuzkin park 10, Košice, ktorí pre tieto deti pripravili projekt Návrat do bezpečia.
Zámerom projektu, ktorý podporila Nadácia pre deti Slovenska sumou 2 500 eur, je skvalitnením podmienok pre poskytovanie poradenských, terapeutických služieb a preventívnych aktivít pre deti vo veku 11 až 13 ponúknuť existujúci odborný potenciál Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

„Realizovaním projektu sme chceli nielen uzavrieť pomyselný kruh skvalitňovania starostlivosti o deti naprieč vekovým spektrom, ale cez zážitkové skupinové aktivity vo vybraných triedach 6. a 7. ročníkov základných škôl v okresoch Košice II, III a IV, ale aj podnietiť staršie deti do uvažovania o podmienkach svojej psychickej pohody, psychického zdravia a tiež o spôsoboch jeho udržiavania a podporovania, vrátane včasného vyhľadania sebapodpory,“ predstavuje projekt jedna z realizátoriek, Mgr. Jana Pankuchová.
Participáciou detí napríklad aj vytváraním návrhov na terapeuticko-relaxačnú miestnosť chcú pracovníci centra v ich očiach normalizovať potrebu vyhľadať odbornú pomoc a ponúknutím priestoru na diskusiu o podmienkach odbornej pomoci budovať pocit istoty.
„Aktivitami projektu ponúkame naše skúsenosti nielen deťom, ale prostredníctvom webinára s názvom „COVIDové straty a nálezy“ aj ich rodičom a triednym učiteľom,“ dodáva Mgr. Jana Pankuchová.
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie má od roku 2013 zriadenú terapeutickú herňu pre deti od 2 až 11 rokov a zapája rodičov a učiteľov do aktivít primárne zameraných na deti.
„Naše výsledky – skvalitnenie služieb, zvýšenie požiadaviek, zlepšenie stavu detí, zvýšenie rodičovských a odborných kompetencií – nás inšpirujú k vytvoreniu priestoru aj pre 11 až 13 ročné deti. Ten by napĺňaním ich špecifických potrieb v individuálnom aj skupinovom settingu umožnil efektívnejšie zlepšiť ich psychický stav. Tiež nás naše výsledky s preventívnymi programami pre celé triedy ZŠ – zvýšenie komunikačných a facilitačných zručností, zvýšenie odolnosti – motivujú využiť ich aj na zvýšenie participácie 11-13 ročných detí do podpory svojho psychického zdravia,“ dopĺňa Mgr. Jana Pankuchová.
Miestnosť sa bude využívať ako relaxačno – terapeutický priestor a tiež na rozvoj životných a sociálnych zručností u detí prostredníctvom sociálno-psychologického tréningu. Životné zručnosti môžeme v širšom zmysle chápať ako spôsobilosti, ktoré sú potrebné pre kvalitnejší život dieťaťa na osobnej, medziľudskej a spoločenskej úrovni.
Sociálno-psychologický tréning využíva ako metódu učenia sebazážitok v skupine. Prostredie, v ktorom sa sociálno-psychologický tréning realizuje, je dôležitou súčasťou tohto procesu. Príjemná a bezpečná atmosféra je oveľa ťažšie dosiahnuteľná v triede, ktorá sa deťom asociuje najmä s učením a skúšaním. Preto je miestnosť s možnosťou relaxačných a terapeutických aktivít ideálnym priestorom.
Kompletné vybavenie miestnosti pre staršie deti sa zatiaľ ešte dotvára, aj v závislosti od finančných možností Centra.
„V rámci projektu sme zakúpili lezeckú stenu a niekoľko ďalších pomôcok na relaxačno-terapeutické účely. Do budúcnosti plánujeme miestnosť doplniť napríklad balančným rebríkom, boxovacím vrecom, rozšíriť lezeckú stenu a zakúpiť rôzne potreby na arteterapeutické aktivity,“ predstavuje ďalšie plány Mgr. Jana Pankuchová.

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Zuzkin park 10 je školským zariadením, poskytujúcim bezplatné služby v oblastiach – poradenstva v osobnostnom vývine a psychoterapie, poradenstva vo vzdelávacom vývine, poradenstva v profesijnom a kariérovom vývine, poradenstva v sociálnom vývine, univerzálnej a selektívnej prevencie, ako aj ďalšie odborné činnosti.
V centre sú k dispozícii odborní zamestnanci – psychológovia, špeciálne pedagogičky, sociálna pedagogička a pedagogička – metodička pre školských koordinátorov vo výchove a vzdelávaní.
Projekt Návrat do bezpečia zastrešuje mimovládna nezisková organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou Nadácia pre deti Slovenska, ktorej poslaním je podporovať mnohostranný rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka. Svoje poslanie realizuje prostredníctvom podpory užitočných, kvalitných a zaujímavých projektov a programov, ktoré citlivo a tvorivo reagujú na potreby a problémy detí, ako i mladých ľudí.