Monika Feketeová
Ružín, jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku, sa hlavne vďaka práci dobrovoľníkov zbavuje odpadkov a sídliska nelegálnych chatrčí a stáva sa stále príjemnejším miestom rekreácie.
Brehy aj hladina vodnej nádrže Ružín boli roky zapratané odpadmi. Hyzdili ho aj nelegálne chatrče, postavené zväčša rybármi. Zmeniť neutešený stav sa pred troma rokmi rozhodlo Občianske združenie Ružínska priehrada. „Ružín je na 90 percent čistý,“ zhodnotil súčasný stav predseda Jozef Kojecký. Vďaka tomu môžu aktivisti rozbehnúť projekty, ktoré zatraktívnia túto krásnu časť prírody, ku ktorej sa roky chodia rekreovať hlavne ľudia z okolia Košíc, Prešova a Gelnice.
Odpad zadržať v mieste vytvorenia
Vyčistenie od odpadu bolo len prvým krokom, no do Ružína stále priplávali odpadky z celého povodia. Združenie v spolupráci s vodohospodármi preto nainštalovalo norné steny na miestach, kde sa Hnilec a Hornád vlievajú do vodnej nádrže.
„Veľmi to pomohlo a doteraz pomáha. Zachytia množstvo odpadu, ktorý by inak plával až k priehradnému múru. Momentálne štartujeme projekt, ktorým by sa mal odpad zachytiť už na mieste, kde sa vytvorí. Zabezpečiť by to mali malé norné steny za jednotlivými obcami na Hornáde a Hnilci,“ povedal Jozef Kojecký.
Činnosť podporujú nielen vodohospodári, ale aj ministerstvo životného prostredia. Bude súčasťou projektu Za krajšie Slovensko bez plastov.
„Odpad bude zadržaný priamo na mieste, kde vzniká a nedostane sa po toku priamo do Ružína. Momentálne sme podpísali zmluvy so siedmimi samosprávami,“ dodal Jozef Kojecký.
Medzi najviac kritické lokality zaraďuje Krompachy, Richnavu, Nálepkovo či Jaklovce. Väčším problémom ako Hornád je podľa Jozefa Kojeckého rieka Hnilec.
Vyčistiť zostáva ešte zátoky
Brigády aj napriek priaznivému stavu na a v okolí vodnej nádrže neskončia, najbližšia bude posledný aprílový víkend.
„Ružín síce je na 90 percent vyčistený, no chýba ešte tých desať. Odpad sa nachádza napríklad pri moste pri Margecanoch, ale najmä v zátokách. Veľmi ťažké je dostať sa tam,“ konštatoval Jozef Kojecký.
Dobrovoľníkom pomohol aj príspevok od predsedu vlády Eduarda Hegera, z ktorého mohli kúpiť motorový čln. Dostanú sa nielen k zátokám, ale pomáha im aj pri odstraňovaní zachyteného odpadu v norných stenách.
Pri návšteve Ružína pomoc prisľúbil aj minister životného prostredia Ján Budaj. Konať by mala Inšpekcia životného prostredia priamo v obciach pri odhaľovaní čiernych skládok. Zároveň sa do budúcnosti ráta aj so zamestnávaním dlhodobo nezamestnaných ľudí či marginalizovaných skupín obyvateľstva, ktorí by sa podieľali na zbere a triedení odpadu.
Postupne zbúrajú čierne stavby
Problémom na brehoch Ružína sú aj nelegálne chatrče, veľakrát postavené z odpadu. Slúžia najmä rybárom, ktorí sa tam ukrývajú pred dažďom a prespávajú. Dokopy ich je takmer 200. Vlani na jeseň začali vodohospodári s aktivistami a za účasti polície odstraňovať prvých desať. Tento rok pripravujú odstraňovanie ďalších, na ktoré už umiestnili výzvu na odstránenie.
Vodohospodári musia rozlišovať, čo je nelegálna stavba a čo objekt. „Za stavbu môžeme v zmysle zákona považovať to, čo je pevne spojené so zemou alebo má elektrickú prípojku. V tomto prípade má na základe podnetu konať príslušný stavebný úrad. Objektom môžeme definovať prístrešok, nepojazdný karavan, unimobunku, mólo a podobne,“ informoval hovorca štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik Marián Bocák.
Cyklistický chodník okolo Ružína
Oživiť vodnú nádrž a jej okolie má projekt Občianskeho združenie Ružínska priehrada s názvom „Panenská turistika“. Spustiť ho mohli až po vyčistení a zlepšení podmienok v Ružíne a jeho okolí.
Členovia a dobrovoľníci nadviazali spoluprácu s Detskou železnicou, s ktorou už 23. apríla pripravili prvé podujatie. Pre turistov, milovníkov vody či cyklistov pripravili vlakový výlet Ružínsky expres. Nostalgická vlaková súprava sa vyberie z Košíc do Margecian, kde si to cestujúci priamo z vlaku zamieria k starému Bujanovskému tunelu.
Po prehliadke tunela sa účastníci rozdelia do dvoch skupín. Turistov čaká vychádzka na skalu Mokoš, odkiaľ pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Vysoké Tatry. „Druhá skupina si bude môcť vyskúšať jazdu v člne, kanoe alebo motorovom člne. Cieľom plavby bude skalnatý Ostrov lásky,“ popisuje program na vode Branislav Bugorčík z vodáckeho klubu Kamikse.
Dobrovoľníci z Detskej železnice pripravili aj cykloprechádzku na mestských e-bicykloch. Približne 10 kilometrov dlhá trasa povedie Margecanmi cez cyklolávku až do Jakloviec.
Pre každé dieťa do 10 rokov bude odmenou ďalšia aktivita združenia Ružínska priehrada s názvom Štvorlístok. Ide o voucher, ktorý umožňuje využiť štyri atrakcie, a to Detskú historickú železnicu, navštíviť Botanickú záhradu v Košiciach, Zoologickú záhradu v Spišskej Novej Vsi a zapojiť sa do aktivít Občianskeho združenia Ružínska priehrada.
Pripravené sú aj ďalšie projekty, a to piknikové miesta pre rodiny, rybárske posedy pre rybárov. Výzvou na tento rok je vytvorenie cyklistických chodníkov. Starosta obce Margecany za pomoci Košického samosprávneho kraja vybudoval lávku, ktorá prepája ľavý a pravý breh. Umožňuje to vytvoriť viaceré trasy, či už k Zlatej Idke, na Kojšovu Hoľu, ale aj k Bradanu. Myšlienkou je zokruhovať celú Ružínsku priehradu cyklotrasou.
Občianske združenie má veľa plánov, jedným z nich je aj sprevádzkovanie 45-miestnej vyhliadkovej lode. Malo by ísť o eko-loď na elektrický pohon. Podobnú už prevádzkujú na Sliezskej Harte, vodnej nádrži v Českej republike.