VYŠNÉ NEMECKÉ (Vanda Felšöci Rusnáková a redakcia) – Utekajú pred streľbou a výbuchmi. Opustili svoje domovy na Ukrajine a iba s kufrom alebo taškou prekračujú hranice so Slovenskom. Uzimené deti a ich matky putovali za slobodou aj niekoľko dní.
Hranica vo Vyšnom Nemeckom zažíva nápor od začiatku bojov na Ukrajine. Pôvodne priechod určený iba pre osobné a nákladné autá a autobusy začal pred týždňom promptne slúžiť už aj peším, ktorí prichádzajú z vojnou zasiahnutej Ukrajiny.
Matky s deťmi ešte pred pár hodinami alebo dňami žili pokojný život vo svojich domácnostiach. Chodili do práce, škôlky alebo školy, na prechádzky, do obchodov. Po prekročení hranice sa neisto pozerajú okolo seba. Okamžite im prichádzajú na pomoc dobrovoľníci alebo policajti.
Niektorí utečenci čakali iba na to, aby prekročili hranicu, kde ich už čakajú príbuzní a odvážajú do bezpečia. Takéto šťastie nemajú všetci. Môžu sa zohriať v pripravenom stane, dostanú jesť, napiť aj teplé oblečenie. Úradníci, či už štátni alebo samosprávni, im pomáhajú pri vyplňovaní tlačív a hľadajú pre nich priestory, kde sa budú môcť zložiť na jednu, dve noci alebo aj na dlhšie obdobie.
Boris stojí pred hranicou na slovenskej strane už od stredy. Čaká na manželku a dcérku. V telefonickom spojení sú od vypuknutia vojny. Žijú v dedinke neďaleko Ľvova. Tam sa už strieľa.
„Odišli najprv k známym, kde to bolo pokojnejšie a pomerne ďaleko od streľby a výbuchov. Sledujem situáciu, a tak som na ňu naliehal, aby predsa len odišla z Ukrajiny. Keďže pracujem v Čechách, tak sme sa rozhodovali, kde prejde hranice, v Poľsku alebo na Slovensku. Rozhodli sme sa pre vašu krajinu,“ hovorí Boris.
Manželka je na cestách už štyri dni. Boris hovorí, že sú aj s dcérkou v poriadku. „Cestovali vlakom, potom sa im podarilo dostať do autobusu. Momentálne sú pred Užhorodom. Už sa na obe teším,“ dodáva Boris.
Manželku s dcérou odvezie do Českej republiky. Kolegovia z práce mu sľúbili, že kým bude preč, pomôžu mu pri hľadaní ubytovania pre celú rodinu. On doteraz žil na ubytovni.
„Ostanem s nimi v Čechách a budem pracovať. Nedostal som ešte povolávací rozkaz,“ poznamenáva. Dúfa, že príde čo najneskôr. „Chcem stráviť čas s rodinou, kým to pôjde. Ak ma povolajú, pôjdem na Ukrajinu,“ hovorí odhodlane.
Hranicu prekročila s mamou Irinou aj 6-ročná Kristína a jej o tri roky starší brat Vasil z Mukačeva.
„Neuvažovali sme o odchode. Manžel musel ísť do vojny. Dohodli sme sa, že s deťmi pôjdeme do bezpečia, kým to celé neskončí. Ak to skončí,“ zalesknú sa Irine oči. Do rečí jej nie je. Na Slovensku ani v inej krajine v okolí nemajú žiadnych príbuzných.
Na ukrajinskej strane hranice čakala asi polhodinu, čo ju milo prekvapilo. Mala informácie, že sa čaká aj pol dňa a zo začiatku to bolo ešte viac. So sebou zobrali dva kufre a jednu veľkú tašku.
„Zbalili sme najnutnejšie veci. Byt nám bude strážiť susedka, ktorá nechce z mesta odísť. Dohodli sme sa, že ak budeme vedieť adresu, tak nám pošle balík. Ak to bude ešte možné,“ dodáva a už sa jej ujímajú dobrovoľníci. Vedú ju spolu s deťmi do stanu, kde im dajú teplý čaj a v prípade hladu aj najesť.
Na hranicu prišla utečencom pomôcť aj Jana z Košíc a pôsobí tam ako dobrovoľníčka. Ľudia z Ukrajiny prichádzajú každých desať minút. Zásobovanie potravín, hygienických potrieb či oblečenia je podľa nej pravidelné.
„Matky potrebujú našu pomoc. Potrebujú detské veci, potrebujú oblečenie pre seba. Deti sa tešia hračkám, svoje nechali doma,“ smutne hovorí Jana, ktorá je na hranici tretí deň. Keď prišla, bol podľa nej väčší chaos ako v súčasnosti. „Situácia sa zlepšuje, ale nie je to ideálne. Potrebuje to väčšiu koordináciu,“ myslí si.
Štát uznáva, že je čo zlepšovať. Podmienky pre utečencov z Ukrajiny na hraničnom priechode Vyšné Nemecké by sa mali naďalej skvalitňovať.
„Utečenci môžu v súčasnosti vo Vyšnom Nemeckom počkať na odvoz v 12 stanoch. Môžu sa tu najesť, obliecť, urobiť si zásoby na ďalších pár dní,“ konštatuje prednosta košického okresného úradu Martin Seman. Zvýšiť komfort pri hraniciach plánuje štát vybudovaním spŕch či splachovacích toaliet.
Na hranici sa pripravujú na ďalšiu vlnu. Pôjde už o iných utečencov. Doteraz utekali najmä tí, ktorí majú na Slovensku alebo v Európe známych či príbuzných. Teraz očakávajú takých, ktorí nemajú kontakty ani peniaze.
Ministerstvo vnútra sa snaží štátnym príslušníkom Ukrajiny urýchliť proces, ak požiadajú o dočasné útočisko. Môžu tak urobiť na všetkých troch priechodoch – Vyšné Nemecké, Ubľa aj Veľké Slemence. V prípade, že to neurobia priamo tam, štát im odporúča aj oddelenie azylu v Humennom, ak nedisponujú dokladmi alebo na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície na Slovensku.
Požiadať o dočasné útočisko môžu občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci. Ak disponujú cestovným, identifikačným alebo iným dokladom, je treba ich priniesť. V tomto prípade bude cudzincovi dočasné útočisko poskytnuté okamžite. Ak takéto doklady nemá, musí o dočasné útočisko požiadať na Oddelení azylu v Humennom. O žiadosti o dočasné útočisko bude rozhodnuté približne do 30 dní. V tomto prípade im sú ubytovanie, strava, zdravotná starostlivosť a hygienické potreby k dispozícii ihneď.