(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
Zrušili vlakové spojenie
Železničná spoločnosť Slovensko z dôvodu nízkeho počtu ukrajinských cestujúcich od 25.marca dočasne prerušuje jazdu mimoriadneho evakuačného vlaku Ex 30028 (Košice 2:30 – Bratislava hl. st. 7:52), ktorý zaviedla na bezplatnú prepravu pre občanov Ukrajiny utekajúcich pred vojnou.
V prípade zvýšenej potreby a mobility občanov Ukrajiny bude evakuačný vlak Ex 30028 opätovne zavedený, na čo cestujúcich včas upozorní. Obyvatelia Ukrajiny môžu naďalej využiť vlaky z Čopu do Košíc, ktoré premávajú od 9. 3. 2022 bez zmeny na dennej báze, a to mimoriadny denný vlak Os 8861 (Čop 10:35 – Košice 13:00) s kapacitou 240 miest.
V prípade, že nebudú vedené mimoriadne humanitárne vlaky z Českej republiky, ZSSK zavedie vlak kategórie RR 961 ZAKARPATIA (Čop 15:50 – Košice 18:13) s kapacitou rovnako 240 miest.
Prijali ukrajinských žiakov
Do vyučovacieho procesu v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Michalovce sú aktuálne zaradení 50 ukrajinskí žiaci.
Zamestnanci školských zariadení sa podľa slov vedúcej odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu Márie Stričkovej snažia vyjsť v ústrety potrebám ukrajinských detí, ako aj ich rodičov v „maximálnej možnej miere“.
„Veríme, že spoločnými silami a ústretovým prístupom z oboch strán prispejeme k tomu, aby sa tieto deti cítili na našich školách príjemne a aby sa čo najlepšie začlenili do kolektívu,“ uviedla Stričková pre TASR. Ako ozrejmila, jednotlivé školy poskytli deťom vojnových utečencov učebnice a realizujú pre ne i jazykové kurzy. Školské pomôcky si majú možnosť ukrajinskí žiaci zaobstarať aj vďaka štátnemu príspevku.
Ponúkajú granty pre organizácie na pomoc utečencom
Karpatská nadácia otvorila grantovú výzvu Máme radi Ukrajinu s aktuálnou sumou 200.000 eur. Peniaze prerozdelí medzi organizácie, ktoré pomáhajú utečencom na východe Slovenska. Osobitný zreteľ dostanú organizácie pracujúce s rómskymi utečencami a s témou obchodovania s ľuďmi, informovala nadácia.
Grantová výzva je otvorená po dobu trvania krízovej situácie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine, respektíve do vyčerpania určených finančných prostriedkov. Žiadosti budú hodnotené na týždennej báze.
„Cieľom výzvy je veľmi jednoduchým a rýchlym spôsobom poskytnúť financie mimovládkam, neziskovkám, miestnym samosprávam a školám. Tieto prostriedky využijú na humanitárnu alebo rozvojovú pomoc pre utečencov z Ukrajiny. Jednotlivé iniciatívy podporíme sumou do výšky 5000 eur,“ uviedla riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.
V prvom kole nadácia podporila sedem organizácií – Prešovské dobrovoľnícke centrum, Občianske združenie (OZ) Barlička, ETP Slovensko, OZ Pre človeka, košická Základná škola Kežmarská, OZ Gaštanový koník a Cirkevná škola v prírode, ktoré prišli s dôležitými iniciatívami na pomoc utečencom, ale na ich realizáciu nemali financie.
Suma 200.000 eur pochádza z Krízového fondu Karpatskej nadácie. Základ tvorí suma od firemných partnerov, zahraničných partnerských nadácií a zo zbierky Kto pomôže Ukrajine?, ktorú iniciovalo Donio Slovensko. Ďalšie finančné prostriedky prichádzajú z darcovskej výzvy Karpatskej nadácie Máme radi Ukrajinu a od filantropov na Slovensku aj v zahraničí. Suma vo fonde sa tak postupne navyšuje.
O dočasné útočisko požiadalo takmer 3000 ľudí
V Košiciach požiadalo o dočasné útočisko takmer 3000 ľudí. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke s tým, že prvú utečeneckú vlnu má za sebou. Kým sa počas uplynulého týždňa v centre pomoci utečencom na kúpalisku Červená hviezda v niektorých dňoch vystriedalo 2500 ľudí, momentálne sa ich počet ustálil zhruba na 500 ľudí denne.
Kým predtým tam prichádzali ľudia, ktorí mali v Európskej únii nejaké zázemie, podľa splnomocnenca mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny Romana Dohoviča sú to teraz skôr ľudia z východnej časti Ukrajiny, ktorí utekajú pred hrôzami vojny. V súvislosti s tými, ktorí požiadali o dočasné útočisko, podľa neho vyvstáva otázka, ako im pomôcť začleniť sa do života.
„Títo ľudia dávajú aj nášmu mestu potenciál rozvoja. Preto je dôležité zamerať sa na to, ako im pomôcť nájsť zamestnanie a umiestniť deti do škôl,“ skonštatoval.
Mesto je podľa primátora Jaroslava Polačeka pripravené pomôcť každému utečencovi, ktorý príde do mesta alebo bude cezeň prechádzať. Keďže sa viacerí zaujímajú o možnosť zamestnať sa, do pondelka (28. 3.) očakáva požiadavky mestských podnikov na pracovné pozície, ktoré sú vhodné pre odídencov z Ukrajiny.
„Prioritou však pre nás, pochopiteľne, zostávajú záujmy nášho mesta a jeho obyvateľov a skvalitňovanie ich života. Zároveň budeme štátne orgány žiadať o preplatenie všetkých oprávnených nákladov, ktoré nám kvôli utečencom vznikli,“ uviedol.
Čo sa týka registrácie dočasného útočiska na Triede SNP v Košiciach, naďalej bude k dispozícii od pondelka do nedele v časoch od 7.00 h do 19.00 h. Ako na štvrtkovom (24. 3.) krízovom štábe mesta pripomenul prednosta Okresného úradu v Košiciach Martin Seman, toto pracovisko je určené len pre tehotné ženy, rodiny s deťmi, kde aspoň jedno dieťa má do šesť rokov, seniorov nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby. „Pre ostatných bude zabezpečená preprava do veľkokapacitných centier v Michalovciach alebo Humennom,“ doplnil.
Utečenci už môžu využiť aj služby zmenárne na železničnej stanici, kde im vymenia hrivny za eurá.