(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
Zvažujú zriadiť kurz slovenčiny pre utečencov
Uľahčiť vojnovým utečencom z Ukrajiny začleniť sa do slovenskej spoločnosti plánujú v meste Snina zriadením kurzu slovenského jazyka pre dospelých. Začať by sa mal v apríli.
Ako pre TASR uviedla vedúca oddelenia školstva a mládeže mestského úradu Jana Ščerbáková, či ho bude realizovať miestne štátne gymnázium alebo samospráva, bude známe do konca tohto týždňa.
Popoludňajší jazykový kurz pre ukrajinské deti už aktuálne dvakrát týždenne realizuje Základná škola P. O. Hviezdoslava. Spomedzi spolu 12 ukrajinských žiakov, ktorí sa zaradili do vzdelávacieho procesu v sninských základných školách, ju ich navštevuje najviac. Ščerbáková nevylučuje, že v prípade potreby sa rozsah vyučovacích hodín slovenského jazyka v budúcnosti rozšíri. Situácia s ukrajinskými žiakmi v mestských ZŠ sa však podľa jej slov mení „zo dňa na deň“.
Školy zatiaľ pomoc asistentov pri výučbe ukrajinských žiakov nepotrebovali.
„Vyučovanie prebieha bez asistentov, učitelia doslova oprašujú svoju rusínčinu, ukrajinčinu a ruštinu, aby sa dokázali čo najviac so žiakmi zblížiť,“ priblížila Ščerbáková s tým, že zariadenia sa tiež snažia vytvoriť pre ukrajinských žiakov v triednych kolektívoch priateľské a príjemné podmienky.
Aj napriek tomu, že mesto v piatich zo svojich šiestich materských škôl (MŠ) disponuje voľnými kapacitami, žiadosti o zaradenie ukrajinských detí do predprimárneho vzdelávacieho procesu zatiaľ samospráva nezaznamenala.
Utečenci by mali žiadať rovnaké platy ako Slováci
Odborový zväz (OZ) KOVO odporučí utečencom z Ukrajiny, aby si na Slovensku žiadali rovnaké platy, aké dostávajú Slováci. Je to podľa neho spôsob, ako predísť tomu, aby zamestnávatelia neprepúšťali našincov s cieľom zamestnať cudzincov.
„Viem, že pre ľudí z Ukrajiny aj 300 – 400 eur sú veľké peniaze, iné než pre nás, ale my ich budeme nabádať a presviedčať k tomu, že majú dostať presne takú istú mzdu ako aj slovenskí zamestnanci. Je to vecou aj kontrolných orgánov, ako je napríklad inšpektorát práce, aby sa na to pozreli, že či ukrajinský zamestnanec dostáva to, čo zo zákona má dostať,“ povedal pre TASR člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Zamestnávateľov odborári vyzývajú, aby nezneužívali zlú sociálnu situáciu zahraničných, v tomto prípade ukrajinských zamestnancov, „a neponúkali im mzdy, ktoré sú pod našu úroveň minimálnych mzdových nárokov“, povedal.
Plánujú preto vydávať informatívne letáky pre utečencov v ukrajinčine.
„Je aj vecou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby v ukrajinskom jazyku informovalo o nárokoch, ktoré má zamestnanec. Ukrajinci nemusia vôbec vedieť, že tu je šesť úrovní minimálnych miezd s mesačnou tarifou a 18 minimálnych miezd s hodinovou tarifou,“ vysvetlil Balica.
Podľa podpredsedníčky Rady OZ KOVO Moniky Benedekovej je na Slovensku dlhodobo nedostatok zamestnancov, najmä čo sa týka nízkokvalifikovanej pracovnej sily. Ženy, ktoré prichádzajú z Ukrajiny, sa však pravdepodobne skôr zamestnajú v odvetviach, ktoré už dnes sú finančne poddimenzované.
„Sú to napríklad sociálne služby, zdravotníctvo, školstvo. Na druhej strane, samozrejme, hrozba sociálneho dumpingu tu je aj v týchto oblastiach, že mzdy sa budú ešte tlačiť dolu,“ priblížila Benedeková.
Prepúšťaniu zo strany firiem, aby zamestnali utečencov, sa podľa jej slov zabrániť nedá. „Zamestnávateľ môže, samozrejme, prepustiť zamestnanca len zo zákonných dôvodov. Našou úlohou ako odborov je snažiť sa tam, kde pôsobíme, integrovať zamestnancov, a teda občanov Ukrajiny do odborov, aby spoločne hájili aj so slovenskými občanmi svoje práva,“ dodala Benedeková.
Otvorili centrum pre utečencov z Ukrajiny
Utečenci z Ukrajiny majú v Prešove počas pracovných dní k dispozícii dobrovoľnícke centrum, kde okrem poradenstva dostanú i teplé jedlo. Na Svätoplukovej ulici ho otvorila Spišská katolícka charita (SpKCH). Ide o prvé takéto centrum zriadené na Slovensku charitou.
„Bude sa tu poskytovať právna pomoc. Takisto pomôžeme týmto ľuďom s hľadaním práce. Raz denne sa im bude vydávať teplá strava. Samozrejme, budú sa tu konať aj kurzy slovenského jazyka. Všetko to pokryjú ukrajinskí dobrovoľníci. Takisto budú k dispozícii animátori, ktorí sa povenujú deťom, kým s rodičmi budeme hľadať prácu alebo sa im bude pomáhať iným spôsobom,“ uviedla pre TASR PR manažérka Spišskej katolíckej charity Katarína Havrilová. Rovnaké centrá by mali podľa jej slov vzniknúť aj v ďalších mestách na Slovensku.
„Utečencom budeme poskytovať viaceré služby vrátane psychologického poradenstva. Rovnako to bude i pomoc pri zabezpečení umiestnenia dieťaťa do materskej alebo základnej školy,“ doplnila koordinátorka pomoci pre Ukrajinu Spišskej katolíckej charity Jevheniia Kripak s tým, že aktuálne komunikujú s dvomi firmami v Prešove v súvislosti so zabezpečením práce.
Denne dokážu vydať 30 až 50 obedov. Podľa Kripak vedia v prípade potreby kapacitu zvýšiť. Rovnako majú k dispozícii sklad s trvanlivými potravinami a kozmetikou, ktoré môžu ľudia ako dar pre utečencov priniesť do centra.
„Prišla som z mesta Irpiň, ktoré sa nachádza približne 15 kilometrov od Kyjeva. Dva dni nám trvalo, kým sme sa dostali k ukrajinsko-slovenskej hranici. Prajem si, aby sa čím skôr skončila vojna, a chcem sa vrátiť domov. Na Slovensku je dobre, ale doma je doma,“ povedala Nataša Matrosova, ktorej na Slovensku žije dcéra a zať.
„Do Užhorodu sme sa s tromi deťmi dostali vlakom a následne do Košíc. Odtiaľ nás priviezli do Prešova. Deti tu chodia do ukrajinskej školy. Sme radi, že nás ľudia srdečne privítali a rovnako, že máme možnosť sa stretávať s Ukrajincami,“ doplnila Ľudmila Astachová.