(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach. Sledujeme, ako pomáha štát či samospráva, ale aj dobrovoľníci.
Univerzita a veľvyslanectvo uzavreli memorandum
Prehĺbiť a rozšíriť súčinnosť pri pomoci ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine, osobitne v oblasti školstva, národnej a regionálnej kultúry, spoločenského života a medzinárodnej spolupráce, je cieľom memoranda, ktoré v uplynulých dňoch podpísali rektor Prešovskej univerzity v Prešove a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR na Ukrajine Marek Šafin. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.
Na stretnutí s veľvyslancom na univerzite boli prítomní dobrovoľníci z radov učiteľov a študentov PU, ktorí vykonávajú rôznorodé aktivity týkajúce sa pomoci utečencom pochádzajúcim z Ukrajiny.
„Je to prejav ľudskosti a vyzretosti študentov, ktorí vedia, že je potrebné v týchto neľahkých časoch pomáhať. Občianska spoločnosť u nás je veľmi rozvinutá, nebol som prekvapený, že sa študenti takto zaangažovali, osobne som to priam očakával,“ uviedol na stretnutí Šafin.
„Som veľmi rád, že pán veľvyslanec si našiel čas a navštívil našu univerzitu, čím demonštroval aj to, že naši ukrajinskí študenti a ich rodinní príslušníci nie sú v týchto nesmierne ťažkých situáciách, ktoré prežívajú, sami,“ povedal Peter Kónya, rektor PU.
Na stretnutí nechýbali ani rodinní príslušníci ukrajinských študentov bývajúci v študentských domovoch PU.
„Chcela by som veľmi poďakovať Prešovskej univerzite za to, že nám poskytla ubytovanie. Som rada, že mám možnosť navštevovať aj rôzne prednášky mojich slovenských kolegov, mám prístup do univerzitnej knižnice a taktiež sa zúčastňujem na rôznych kultúrnych podujatiach,“ vyzdvihla Iryna Špiťko, docentka z Dniprovskej národnej univerzity.
V rámci podpísaného memoranda sa zúčastnené strany budú usilovať spolupracovať pri dobrovoľníckej činnosti, usporadúvaní vzdelávacích akcií a organizovaní spoločných podujatí, ako aj pri podávaní žiadostí a riešení medzinárodných projektov.
V kúpeľoch našlo útočisko 75 Ukrajincov
Celkovo 75 ľudí, ktorí utiekli pred vojnou z Ukrajiny, je ubytovaných v jednom z hotelov v Bardejovských Kúpeľoch. Väčšinou ide o bývalých klientov a spolupracovníkov kúpeľov aj s ich rodinami. Sú to hlavne ženy s deťmi, ale i staršie ženy. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka kúpeľov Tamara Šatanková.
„Máme tu napríklad obchodných partnerov, s ktorými sme ešte v januári a februári spolupracovali, a ktorí k nám posielali klientov,“ povedala Šatanková s tým, že im poskytujú bezplatné ubytovanie a stravu. „Sme veľmi radi, že nás prijali. Ja osobne už s kúpeľmi spolupracujem viac ako 20 rokov,“ povedala majiteľka cestovnej kancelárie z Ukrajiny Larysa Artemchuk.
Ukrajinská klientela patrí k tradičným klientom Bardejovských Kúpeľov. „Je to aj preto, že sú najbližšie k ukrajinským hraniciam a asi tretina tunajšieho personálu rozpráva po rusínsky či ukrajinsky, alebo rozumie tomuto jazyku,“ doplnila Šatanková.
Bardejovské Kúpele fungujú v tomto roku bez prerušenia, aj keď prvé dva mesiace v obmedzenom režime. Celková obsadenosť v marci bola podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky na úrovni 34 percent.
„Ešte stále to nie sú čísla z rokov pred pandémiou, ale oveľa lepšie ako vlani, keď bola obsadenosť 18,5 percenta,“ dodala Šatanková s tým, že v máji a júni kúpele dúfajú v 50- až 60-percentnú obsadenosť.
V školách integrovali 178 ukrajinských žiakov
Celkovo 178 ukrajinských žiakov má vo svojich školách integrovaných Prešovský samosprávny kraj (PSK). Najviac ich je v Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
Kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 68 škôl v 13 okresoch. Žiaci z Ukrajiny študujú aktuálne v 21 z nich.
„Len v Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, ktorá má organizačnú zložku základnú školu a gymnázium, sa vzdeláva 136 žiakov. V základnej škole je to 118 žiakov a v gymnáziu 18,“ povedala Jeleňová.
Celkovo 42 žiakov bolo k 12. aprílu integrovaných aj v ďalších dvadsiatich stredných školách.
„Najviac, šesť žiakov, sa učí v Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej J. A. Baťu vo Svite, po štyria žiaci sú v popradských školách – Gymnáziu Kukučínova a SPŠ techniky a dizajnu. Traja ukrajinskí žiaci sa vzdelávajú v Gymnáziu Snina, Gymnáziu duklianskych hrdinov Svidník a v SPŠ technickej Bardejov,“ priblížila Jeleňová.
V prípade ostatných škôl ide o jedného, maximálne dvoch žiakov z Ukrajiny, ktorí boli zaradení do ich výchovno-vzdelávacieho procesu.