(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
Ukončili výstavbu dočasného núdzového tábora
Hasiči ukončili výstavbu dočasného núdzového tábora (ETC) v Michalovciach, ktorý má zvýšiť ubytovacie kapacity tamojšieho veľkokapacitného centra pre vojnových utečencov z Ukrajiny. TASR o tom informovali z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
S výstavbou ETC v areáli michalovského gymnázia začali hasiči v sobotu (19. 3.), ukončili ju v stredu. Jeho prevádzku bude zabezpečovať HaZZ. Tábor a jeho technické vybavenie poskytlo Taliansko v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.
„Po ukončení prevádzky zostane v majetku HaZZ, v budúcnosti bude dislokovaný na Záchrannej brigáde HaZZ v Humennom,“ spresnilo prezídium. Na slávnostnom otvorení ETC sa v stredu večer zúčastnia predseda vlády SR Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO).
Prijali 26 žiakov z Ukrajiny
Vojnoví utečenci z Ukrajiny už študujú na deviatich zo 63 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK). Žiadosť o zaradenie do vyučovacieho procesu podalo k stredajšiemu dňu spolu 33 detí, pričom prijatých už bolo 26 z nich. Informoval o tom KSK.
Žiadosť o zaradenie do vyučovacieho procesu si môže podať každý, kto na Slovensku oficiálne požiadal o azyl, prípadne dočasné útočisko. Doklad o začatí takéhoto konania je potrebné priložiť k žiadosti o zaradenie.
Už pred vojnou študovalo na stredných školách kraja 196 žiakov z Ukrajiny. Ide o Strednú odbornú školu (SOŠ) obchodu a služieb v Michalovciach, SOŠ automobilovú v Košiciach či Strednú športovú školu v Košiciach.
„Po vypuknutí vojny k nám prichádzajú žiaci, ktorí javia najväčší záujem o gymnáziá a umelecké školy, a to najmä v krajskom meste Košice. Župa má na svojich stredných školách voľné miesta pre prijatie žiakov z Ukrajiny. Školy sme preto usmernili, aby žiadosti vybavovali bezodkladne,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
Pred nástupom do školy je povinná zdravotná prehliadka u pediatra, ako aj absolvovanie všetkých povinných očkovaní. Pri výbere strednej školy platí slobodná voľba na základe typu strednej školy, ktorú navštevoval žiak na Ukrajine.
„Žiadna zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK neponúka vyučovanie v ukrajinčine, na niektorých školách sa ako druhý cudzí jazyk vyučuje ruština,“ priblížil Trnka. Dodal, že riaditelia škôl pri prijímaní ukrajinských žiakov zisťujú aj úroveň ovládania slovenčiny. Pre deti cudzincov sa na odstránenie jazykových bariér konajú jazykové kurzy štátneho jazyka, ktoré organizačne aj finančne zabezpečuje Regionálny úrad školskej správy v Košiciach.
Vznikne centrum pre matky s deťmi z Ukrajiny
V Košiciach by malo vzniknúť centrum pre matky s deťmi z Ukrajiny. Ako pre TASR povedala jeho zakladateľka Viktoriya Bondarenko, o takúto formu pomoci utečencom eviduje veľký záujem.
Centrum by chceli sprevádzkovať od budúceho týždňa. „Deti sa tu budú hrať, bude sa tu vyučovať aj slovenský jazyk a slovenská kultúra, aby sa zapojili do normálneho života a nemali taký stres. K dispozícii bude aj psychologická podpora, máme dohodnutú psychologičku z Ľvova a tiež máme prisľúbenú pomoc formou arteterapie,“ povedala s tým, že denne eviduje asi 30 ľudí, ktorí chcú využívať takéto služby.
Pred kompletnými rodinami, ktoré z Ukrajiny odišli, uprednostnia matky s deťmi vo veku od 2,5 do piatich rokov. Kapacita bude závisieť od toho, aké priestory sa im ešte podarí získať. V budove na Hviezdoslavovej ulici 2 majú k dispozícii zatiaľ dve izby.
„Poskytol nám ich človek s dobrým srdcom. Potrebujeme ešte nábytok, čakáme odpoveď na našu prosbu. Budeme potrebovať ešte hračky a tiež nejaké financie, aby sme vedeli dôstojne zabezpečiť chod centra,“ uviedla.
Bondarenko pochádza z Charkova, na Ukrajine pracovala v materských školách i jasliach. V Košiciach žije asi štyri roky. V súčasnosti je na materskej dovolenke.
„Mám tri deti, ak by môj manžel zostal bojovať a ja by som s nimi odišla sama, nezvládla by som to. Tie mamičky nemajú čím nakŕmiť svoje deti, nemajú prácu, stále myslia na vojnu, majú tam svoju rodinu, kamarátov. Aj to je dôvod, prečo chcem založiť takéto centrum. Chcem svoj národ podporiť tak, ako je to v mojich silách,“ doplnila.
Nájdu pravidelnú duchovnú službu
– Utečenci z Ukrajiny nájdu v gréckokatolíckom katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove pravidelnú duchovnú službu. Vždy v pondelok budú mať možnosť svätej spovede v ukrajinskom jazyku a taktiež v pondelky budú aj modlitby rôznych pobožností v ukrajinskom jazyku s duchovným príhovorom tiež v ukrajinčine. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.
„Pred hrôzami vojny na Ukrajine utieklo na Slovensko už viac ako 250.000 utečencov. Väčšia časť z nich pokračovala ďalej do západných krajín Európy, ale niekoľko desiatok tisíc utečencov z Ukrajiny zostáva aj v našej krajine. Viacerí z nich sú gréckokatolíci, ktorým Prešovská archieparchia ponúka duchovnú službu v katedrálnom Chráme svätého Jána Krstiteľa v Prešove,“ uviedol Pavlišinovič.
Ako ďalej povedal, v nedeľu 20. marca po svätej liturgii sa stretol protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík spoločne s kňazom Jaroslavom Paskom, súdnym vikárom s viacerými mamičkami s deťmi z Ukrajiny. Vypočuli si ich aktuálne životné situácie a ponúkli im viaceré možnosti duchovnej služby.
„V pondelok (21. 3.) mali veriaci z Ukrajiny možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia k ukrajinsky hovoriacemu kňazovi, boli účastní aj na svätej liturgii, po ktorej sa spoločne pomodlili v ukrajinskom jazyku pobožnosť Molebenu v čase vojny, keď na nás útočí nepriateľ,“ priblížil Pavlišinovič.
V piatok (25. 3.) o 16.30 h bude v katedrále slávená sv. liturgia, keď v katedrále vladyka Ján Babjak SJ v spojení so Svätým Otcom Františkom a všetkými biskupmi a kňazmi na celom svete zasvätia Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.