(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
Ubytovanie pre utečencov v bývalej škole
V bývalom sídle Strednej odbornej školy (SOŠ) dopravnej v Prešove zriadil Prešovský samosprávny kraj (PSK) ďalšie miesto dočasného ubytovania pre ukrajinských migrantov s kapacitou 200 lôžok.
Útočisko tu našlo aktuálne 55 ukrajinských žien a detí, ktoré sa postupom času priamo zapojili do chodu zariadenia.
Ako TASR informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, funguje tu i sociálne a psychologické poradenstvo a k dispozícii sú animačné aktivity pre deti. Komplexné služby sú zabezpečené vďaka spolupráci s dobrovoľníckymi organizáciami.
Miesto dočasného ubytovania kraj zabezpečil v spolupráci s rezortom vnútra a z humanitárnych zbierok. Samospráve pritom vypomáhali i zamestnanci a žiaci školy.
„Zariadenie dnes predstavuje akýsi vzorový ubytovací model, kde fungujú všetky štandardné zložky súvisiace s jeho bezproblémovým chodom. Zabezpečené sú nielen ubytovacie služby, hygienické zázemie, celodenná strava, odvoz odpadu, čistenie, ale ďalšie komplexné služby súvisiace poradenstvom pri vybavovaní potrebných povolení, dokumentov, hľadaním práce či začlenením detí do škôl,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
V zariadení vypomáhajú zástupcovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta, Slovenského Červeného kríža, ako aj rehoľné sestry z rôznych subjektov. Prešovskí skauti zo Slovenského skautingu sú nápomocní pri príjme utečencov do ubytovní a najmä pri práci s deťmi. Oblasť sociálneho a psychologického poradenstva zabezpečuje nezisková organizácia Človek v ohrození.
PSK má v súčasnosti k dispozícii približne 1000 ubytovacích lôžok pre odídencov, a to na 13 rôznych miestach v ôsmich okresoch kraja. Aktuálne je obsadenosť lôžok, ktoré na účely núdzového ubytovania pre migrantov vyčlenil, približne na úrovni 46 percent, ubytovaných má 466 migrantov.
Situácia v súvislosti s utečencami sa upokojila
Situácia v súvislosti s utečencami z Ukrajiny sa v obci Jenkovce v okrese Sobrance upokojila. Ako pre TASR povedal starosta Jaroslav André, odkedy je zriadené veľkokapacitné centrum v Michalovciach na pomoc utečencom, v obci nie sú ubytovaní žiadni ľudia utekajúci pred vojnou.
„Je tu aj menší pohyb osôb, osobných áut aj dodávok. Ten pokoj, keď je v obci ticho, akurát narúšajú sirény z Užhorodu, ktoré počuť v noci či skoro ráno, kedy na uliciach ešte nie je bežný ruch. Tie obavy zo situácie sú tu stále, téma vojny naďalej rezonuje,“ skonštatoval starosta obce, ktorá je od ukrajinských hraníc vzdialená približne sedem kilometrov.
Čo sa týka zbierky humanitárnej pomoci, ktorú koncentrovali v priestoroch fary Reformovanej kresťanskej cirkvi v Jenkovciach, nateraz ju pozastavili.
„Všetku materiálnu pomoc sme z fary už vyviezli, momentálne uvažujeme, že by sme tam prispôsobili podmienky pre dobrovoľníkov,“ uviedol s tým, že domáci obyvatelia nestratili vôľu pomáhať a v prípade potreby sú pripravení promptne poskytnúť pomoc rovnako ako v prvých dňoch od vypuknutia vojny na Ukrajine.
Predpokladá však, že tak ako Jenkovciam, aj ďalším menším samosprávam vznikli viaceré náklady, ktorých refundácia je otázna, no môžu mať vplyv na rozpočet. Ide napríklad o náklady spojené s energiami. V tejto obci mali počas prvých týždňov od vypuknutia vojny zapnuté verejné osvetlenie celú noc.
„Bol tu zvýšený pohyb ľudí – prichádzali sa ubytovať z hraníc aj v noci. Bolo tu aj viac áut. Pre pocit bezpečia sme tak svietili celú noc. Teraz je situácia pokojná, tak opäť svietime menej a vraciame sa tak do štandardného režimu,“ dodal André.
Pripravili intenzívny kurz slovenčiny
Pilotný intenzívny kurz slovenského jazyka pre utečencov z Ukrajiny realizuje v týchto dňoch Centrum jazykovej prípravy Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (CJP FF UPJŠ). Prvý dvojtýždňový kurz sa začal 28. marca a potrvá do 8. apríla.
„Zo 16 aktuálnych študentov majú všetci stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie a sú z rozličných odborov – medzi nimi aj vysokoškolské študentky, zdravotné sestry, lekárka, učiteľky, IT pracovník a vedecká pracovníčka,“ informovala vedúca katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie fakulty Marianna Sedláková.
V zozname evidujú už ďalších 15 záujemcov o rovnaký kurz, ktorí chcú opakovať vždy po dvoch týždňoch. Na ňom by participovali aj študenti slovenského jazyka a literatúry z katedry a externí učitelia.
„Počas dvojtýždňového kurzu majú frekventanti každý pracovný deň 90-minútové lekcie plus jednu víkendovú aktivitu s dobrovoľníkom z radov študentov alebo zamestnancov nevyučujúcich priamo v kurze,“ priblížila Sedláková. Vyučovanie prebieha každý deň s inou lektorkou.
„Po skončení kurzu by mali byť jeho absolventi schopní dorozumieť sa po slovensky v najbežnejších životných situáciách – získajú takzvaný jazyk na prežitie. Zároveň im bude vydané potvrdenie o absolvovaní kurzu,“ doplnila vedúca katedry. Silno motivovaní študenti by mali byť schopní po absolvovaní kurzu pokračovať v štúdiu aj samovzdelávaním.