(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach. Sledujeme, ako pomáha štát či samospráva, ale aj dobrovoľníci.
Košice majú dostatočnú kapacitu aj na prijatie detí z Ukrajiny
Košické materské školy (MŠ) a základné školy (ZŠ) majú dostatočnú kapacitu, a to aj pre deti utečencov z Ukrajiny. Doposiaľ ich prijali viac ako 270. Pre TASR to povedala vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.
„Na rozdiel od iných samospráv na našich ZŠ alebo MŠ zatiaľ neevidujeme problémy s nedostatočnou kapacitou na umiestnenie akýchkoľvek detí do našich škôl alebo školských zariadení,“ povedala s tým, že v uplynulých rokoch rozširovali kapacity na viacerých košických MŠ a ZŠ, vďaka čomu vedia zabezpečiť dostatok voľných miest pre všetkých záujemcov.
Podľa nej sa môže stať, že konkrétna škola je na hranici svojej kapacity, no ukrajinským deťom vedia ponúknuť inú školu v jej blízkosti. V súčasnosti evidujú 27 voľných tried na ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, čo predstavuje zhruba 600 miest, a šesť tried v MŠ, čo je približne 130 miest.
„Ide o úplne voľné triedy, v ktorých by sme v prípade potreby vedeli vytvoriť nové triedy výlučne pre ukrajinské deti,“ dodala Lopušniaková.
Do utorka prijali do 24 košických MŠ celkovo 41 detí a do 27 ZŠ dokopy 230 detí z Ukrajiny, pričom ich počet denne narastá. V porovnaní s uplynulým týždňom evidujú nárast zhruba o štvrtinu. Zároveň evidujú aj záujemcov o prácu v košických školách, uchádza sa o ňu päť učiteľov z Ukrajiny.
V prípade potreby rozšírenia kapacít má mesto vytypované priestory vo viacerých MŠ napríklad v mestských častiach Dargovských hrdinov, Nad jazerom a Sídlisku KVP a Sídlisku Ťahanovce.
„Iné priestory v súčasnosti neriešime, keďže máme dostatok vlastných kapacít a ďalšie voľné priestory, ktoré na tento účel vieme prakticky okamžite využiť,“ skonštatovala.
Mesto Košice má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 34 ZŠ a 56 MŠ. Ďalších šesť MŠ je v pôsobnosti Starého Mesta a jedna v pôsobnosti mestskej časti Šaca. Okrem nich sú na území aj súkromné a cirkevné školy.
Mesto Prešov žiada obyvateľov, aby nahlasovali počty ubytovaných utečencov
Mesto Prešov žiada všetkých obyvateľov, majiteľov a prevádzkovateľov ubytovacích zariadení, či zástupcov firiem a neziskových organizácií, ktorí sa rozhodli pomôcť ľuďom utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, aby mu hlásili počty ubytovaných na území mesta. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.
„Počty ubytovaných osôb je potrebné hlásiť aj opakovane, a to po každej zmene – odchode alebo príchode nových osôb. Ľudia tak môžu urobiť prostredníctvom e-mailu na adrese: ubytovanie.ukrajina@presov.sk. Pri hlásení počtu ubytovaných ľudí z Ukrajiny je potrebné hlásiť samostatne počty detí do 15 rokov, samostatne počty detí do 18 rokov, samostatne počty dospelých osôb a krajinu ich pôvodu,“ vysvetlil Tomek.
Vďaka týmto údajom sa bude môcť mesto podľa jeho slov lepšie pripraviť na riešenie príspevku na bývanie, zabezpečenie humanitárnej pomoci, právneho a psychologického poradenstva, či na umiestnenie ďalších ukrajinských detí do škôl.
Rezort práce tvrdí, že ľudí z Ukrajiny informuje o možnostiach získania práce
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, vrátane jeho podriadených organizácií, sa snaží pre odídencov z Ukrajiny vytvoriť prostredie, aby sa čo najrýchlejšie dostali k relevantným informáciám súvisiacim s ich začlenením sa na trh práce a poberaním štátnych sociálnych dávok. Ministerstvo to uviedlo v reakcii na apel OZ KOVO, ktoré plánuje vydávať informatívne letáky pre utečencov v ukrajinčine a rovnako by mal podľa nich postupovať rezort práce.
„Na našich webových stránkach sú v ukrajinskom jazyku k dispozícii potrebné informácie pre odídencov vrátane ich práv v zmysle zákonníka práce a sociálneho zabezpečenia. Po udelení statusu ‚odídenec‘ platia pre tieto osoby rovnaké podmienky ako pre občanov SR. Získajú zároveň pracovné povolenie, zdravotné poistenie aj nárok na dávky v hmotnej núdzi,“ uviedol tlačový odbor MPSVR SR.
Zároveň podotkol, že zamestnávatelia sú povinní dodržiavať ustanovenia zákonníka práce vrátane minimálnych mzdových nárokov zamestnanca.
K 26. marcu 2022 eviduje rezort práce celkovo 1076 odídencov z Ukrajiny, ktorí sa zamestnali na území SR. Najpočetnejšie zastúpenie eviduje v profesiách montážny pracovník vo výrobe, operátor výrobného zariadenia a upratovačka.
„Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, respektíve pre ktoré je na trhu nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ doplnil tlačový odbor.
Ústredie práce v spolupráci s ministerstvom práce pripravuje projekt určený pre občanov Ukrajiny s dočasným útočiskom, cieľom ktorého je pomôcť im zvýšiť svoju zamestnateľnosť.
Počet voľných pracovných miest na slovenskom trhu práce vhodných na obsadenie cudzincami je v súčasnosti viac ako 32.000.
„Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie,“ dodal tlačový odbor.