(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
Ukrajinci väčšinou obsadzujú pomocné práce
Desiatky Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou, našli svoje útočisko vo Vysokých Tatrách. Diana Migaľová z občianskeho združenia Tatry máme radi informovala, že napríklad vo Veľkej Lomnici prichýlili už 53 ľudí z Ukrajiny, ktorým pomáhajú začleniť sa do života.
Deti začali chodiť do školy, dospelí do práce. Ide podľa nej o ženy, predovšetkým matky s deťmi, ktoré doma zanechali svoju rodinu a vybrali sa hľadať pomoc na Slovensko.
„Priviezli sme ich pod Tatry, našli im strechu nad hlavou, v súčinnosti so samosprávami sme zabezpečili vzdelávanie detí a ženám sme ponúkli prácu. Po všetkých hrôzach, ktoré prežili, je práve bývanie a práca pre nich prvou stabilitou v novom prostredí,“ skonštatovala Migaľová.
Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková pre TASR potvrdila, že oficiálne je v okrese Poprad zaregistrovaných zhruba 1000 Ukrajincov, ďalší sú aj v susednom Kežmarskom okrese. Ide podľa nej o ľudí, ktorí plánujú v regióne ostať dlhodobejšie.
„Ukrajinci obsadzujú väčšinou pomocné práce v regióne, napríklad aj v popradskom akvaparku. Je to pre jazykovú bariéru. Musím však povedať, že naozaj chcú pracovať a normálne sa zaradiť do systému. Nie je pravda, že by svojou prítomnosťou znižovali hodnotu práce,“ zdôraznila Blašková.
Viacero podnikateľov potvrdilo, že získať kvalitných ľudí pre cestovný ruch nie je po pandémii vôbec jednoduché.
Okrem jazyka je podľa nej problém aj so škôlkami. Niektoré mladšie deti nie je kam umiestniť, čo komplikuje prijatie do práce ich matiek. Riaditeľka dodala, že v Tatrách vznikla pomerne veľká skupina dobrovoľníkov, ktorí sa snažia pomôcť.
„Problém začína byť trochu aj s ubytovaním, turistické kapacity sú viac menej naplnené a nemôžu si ubytovatelia dovoliť nechať tam Ukrajincov dlhodobejšie, napríklad počas letnej sezóny. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie,“ skonštatovala Blašková.
Jedna z Ukrajiniek Oľga prišla na Slovensko z Kyjeva, spomína, ako v noci každé dve hodiny húkali sirény, aby ľudí varovali, museli sa vtedy ukrývať. „Jeden pán mi vysvetlil, že keď bola raketa vypálená, nikdy nevedeli, kde presne môže dopadnúť,“ uviedla Oľga a dodáva, že v Mariupole bola situácia katastrofická.
„Ľudia boli smädní, hladní, všade ležali hrudy kameňov a mnohí umierali. Treba to zastaviť,“ skonštatovala Oľga, ktorá prišla spolu s nevestou a vnukom. Predtým 20 rokov pracovala ako ekonómka v banke, v súčasnosti pomáha v ubytovacích zariadeniach v Tatranskej Lomnici ako chyžná. Priznala, že na prácu z inej oblasti si zvyká ťažko, no vie, že peniaze potrebuje.
„Pohotovostné“ útočisko pre vojnových utečencov v telocvični
Humenská samospráva od stredy do piatku 8.apríla zabezpečila „pohotovostné“ útočisko pre 50 odídencov z Ukrajiny v priestoroch telocvične v prevádzkovej budove areálu futbalového štadióna. Vychádzala pritom z úloh krízového štábu Okresného úradu Humenné. Mesto o tom informovalo na svojej internetovej stránke.
Okrem núdzového ubytovania, v ktorom budú môcť osoby ostať najviac desať dní, je tiež samospráva pripravená poskytnúť vojnovým utečencom celodenné stravovanie.
„Strava bude zabezpečená externým dodávateľom – reštaurácia sa nachádza v prevádzkovej budove štadióna, čo je v núdzovom stave logisticky najlepšie riešenie,“ ozrejmil Marián Škuba z tlačového referátu mestského úradu.
Externými službami chce tiež mesto riešiť pranie a žehlenie, z vlastných zdrojov zabezpečí štyroch koordinátorov a upratovanie. V čase užívania priestorov odídencami má byť bez časového obmedzenia prístupné len prízemie budovy, kde sa nachádzajú aj sprchy a sociálne zariadenia. Mimo „služobného“ obdobia bude telocvičňa prístupná bežnému športovému vyžitiu.
Ako Škuba pre TASR ozrejmil, príprava „pohotovostného“ útočiska sa týka každého okresu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). V Humennom ho zriadili v bezprostrednej blízkosti veľkokapacitného klientskeho centra, kde si môžu odídenci vybaviť aj všetky potrebné doklady. Po PSK má „pohotovosť“ prebrať Bratislavský kraj. Humenské útočisko nebolo v stredu do obedných hodín využité.
V školách sa vzdelávajú desiatky detí z Ukrajiny, miesta majú mesto dosť
Aj v podtatranskom meste Kežmarok už do výchovno-vzdelávacieho procesu prijali desiatky ukrajinských detí. Ako uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Barbora Sosková, v škôlkach sú aktuálne tri deti a v jednotlivých školách sa vyučuje dohromady 42 žiakov z Ukrajiny.
Školáci sú rovnomerne rozmiestnení v Základnej škole (ZŠ) Nižná brána, ZŠ Grundschule, ZŠ Dr. D. Fischera a tiež v cirkevnej ZŠ.
„V jednotlivých ZŠ máme aktuálne voľných ešte 318 miest a v materských školách 14. Ak budeme môcť zvýšiť kapacitu škôlok podľa vyhlášky, tak miest bude až 87,“ priblížila situáciu Sosková.
Dodala, že mesto vie garantovať dostatok miesta v školských zariadeniach aj pre miestne deti, pri zápise nových žiakov je ich počet každý rok približne rovnaký. Zatiaľ nie je podľa hovorkyne potrebné rozširovať priestory a kapacitu škôl či škôlok v pôsobnosti mesta.
„K dispozícii máme na školách aj odborné učebne, v ktorých by mohol prebiehať vyučovací proces,“ ubezpečila s tým, že momentálne má samospráva k dispozícii voľných 40 miest aj v strednej odbornej škole.
Kežmarská radnica zaznamenala pre utečeneckú krízu zvýšený nápor na jednotlivé poskytované služby či odvetvia.
„V permanencii sú pracovníčky sociálneho oddelenia a oddelenia školstva na mestskom úrade či príslušníci a náčelník mestskej polície. Primátor sa s odídencami z Ukrajiny stretáva na pravidelnej báze, takže aj vďaka tomu máme prehľad o ich pohybe a pobyte v nami spravovanom území,“ uzatvára Sosková.