(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
V otvorenom oddelení prešovskej väznice našli útočisko utečenci
Celkovo 131 utečencov z Ukrajiny je aktuálne ubytovaných v Otvorenom oddelení Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) na prešovskom sídlisku Šváby.
Kapacita zariadenia je 151 ľudí, donedávna tam bolo 54 odsúdených, ktorých premiestnili na oddelenie v Sabinove.
„Ľudia z Ukrajiny majú štandardný režim, dostávajú raňajky, obed a večeru. Deti boli prihlásené do Základnej školy Važecká. Máme tu šiestich mužov a zvyšok sú ženy a deti. Režim majú normálne ako na ubytovni. Zakúpili sme práčky, sušičky a mikrovlnné rúry,“ uviedol riaditeľ prešovskej väznice Norbert Kundrák s tým, že ľudia z Ukrajiny sú vďační, že ich prichýlili a vytvorili im dôstojné podmienky.
Ako ďalej povedal, utečencom sa poskytuje zdravotná starostlivosť, psychologické a sociálne poradenstvo, ako aj ďalšie služby. Môžu podľa jeho slov chodiť kdekoľvek, aj mimo areálu. Časť z nich pracuje v okolitých firmách.
„Prišli sme zo Záporožskej oblasti, ktorá je momentálne ostreľovaná a zomiera tam veľa ľudí. Som tu s dvoma dcérami. O Slovensku sme predtým počuli, ale nemysleli sme si, že sa pre nás stane tak blízkym. Sú tu veľmi dobrí ľudia s veľkým srdcom. Áno, vieme, že to je väznica, ale cítime sa tu dobre. Personál, ako aj dobrovoľníci sa o nás starajú. Venujú sa naším deťom, stali sa pre nás druhou rodinou. Je nám tu dobre, ale niečo vo mne ma ťahá do môjho rodného mesta,“ povedala Natália z Ukrajiny.
Xénia prišla do Prešova so sedemročným synom a sedemmesačnou dcérou. Ako povedala, z Doneckej oblasti, odkiaľ pochádzajú, cestovali 37 hodín vlakom.
„Silu mi dávajú moje deti. Sme tu tri týždne. Ostal tam manžel a mama dnes odišla do Kyjeva. Chcela by som sa vrátiť na Ukrajinu,“ uviedla. Ako povedala, ubytovanie v priestoroch väznice jej neprekáža.
Prerozdelili na pomoc ukrajinským utečencom 27-tisíc eur
Nadácia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre podporu rodiny sa aktuálne angažuje aj v pomoci ukrajinským utečencom. Za pomoci sponzorov a donorov pomohla s dovybavením krajských ubytovacích zariadení elektrickými spotrebičmi a zabezpečením zdravotníckeho materiálu pre utečencov.
Najnovšie schválila na pomoc utečencom prerozdelenie finančných prostriedkov vo výške 27.000 eur, ktoré dostala ako finančný dar od slovenského sponzora z Bratislavy. TASR informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.
Financie budú využité na zabezpečenie ubytovacieho zariadenia pre utečencov v bývalej budove Strednej odbornej školy (SOŠ) dopravnej na Konštantínovej ulici v Prešove, kde je aktuálne ubytovaných približne 80 migrantov, prevažne matiek s deťmi.
„Určené sú však aj na zabezpečenie ďalších ubytovacích miest, ktoré krajská samospráva zriadila na účely núdzového ubytovania migrantov pri internátoch, ubytovniach a penziónoch župných stredných škôl v Poprade, Prešove, Bardejove, Svidníku, Vranove nad Topľou, Svite, Snine, Starej Ľubovni i Sabinove,“ povedala Heilová.
Do spomenutých zariadení je na základe aktívnej spolupráce s koordinátormi a dobrovoľníkmi a z dôvodu pribúdajúcich utečencov potrebné doplniť ďalšie materiálne vybavenie. Na zakúpenie matracov, potravín, liekov a zdravotníckeho materiálu sa zo sponzorského daru vyčlenilo 15.000 eur.
Na kúpu a montáž sprchovacích boxov, ale aj na zabezpečenie voľnočasových aktivít pre deti konkrétne v SOŠ dopravnej v Prešove bude použitých celkovo 12.000 eur.
Nadácia PSK pre podporu rodiny nedávno poskytla zdravotnícky materiál a lieky vojnovým utečencom vďaka finančnej pomoci od Ľubovnianskej nemocnice vo výške takmer 2900 eur. Dovybavenie ubytovacích zariadení PSK novými elektrickými spotrebičmi – chladničkami, pračkami, rýchlovarnými kanvicami a podobne, bolo možné vďaka ďalšiemu sponzorskému daru, a to v objeme takmer 9500 eur.
Nemocnice spišského klastra už zamestnávajú 15 Ukrajincov
V nemocniciach tzv. spišského klastra, v Levoči, Kežmarku a Krompachoch, je už zamestnaných 15 ukrajinských zdravotníkov. Ide o 13 lekárov a dve zdravotné sestry. Informoval o tom riaditeľ nemocníc spišského klastra Agel SK František Lešundák s tým, že Ukrajinci sa stali novou posilou viacerých oddelení.
V levočskej nemocnici majú zastúpenie na detskom, neurologickom a internom oddelení a na oddelení balneológie a liečebnej rehabilitácie. V krompašskej a kežmarskej nemocnici sú zamestnaní na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach.
„Cieľom do budúcna je však nielen kvantita, ale predovšetkým kvalita, odbornosť a zodpovedajúca komunikácia s pacientmi,“ upozornil riaditeľ.
Dodal, že tieto tri nemocnice aktívne pomáhajú v utečeneckej kríze už druhý mesiac. Hneď po útoku na Ukrajinu avizovali ponuku bezprostrednej pomoci ukrajinským zdravotníkom a ich rodinám. V spolupráci so samosprávami okamžite zabezpečili tiež ubytovanie, stravovanie či vybavenie základných potvrdení. Prví utečeneckí zamestnanci sú podľa Lešundáka výsledkom viacerých systematických opatrení, nemocnice zároveň boli dobre pripravené na ich prijatie.
„Nové posily sa pridávajú k 21 ukrajinským zamestnancom, ktorých máme v našich zdravotníckych zariadeniach už z predchádzajúceho obdobia,“ dodal Lešundák. Zdravotníci z Ukrajiny podľa neho vypĺňajú medzeru v segmente zdravotníctva, čo sa týka žiadaných profesií a všeobecného nedostatku zdravotníkov, a to aj na dôležitých postoch lekárov OAIM, chirurgie či interného oddelenia. „Veľký posun v tomto znamená aj novoprijatý zákon lex Ukrajina,“ zdôraznil riaditeľ.
Dodal, že dôležitou podmienkou zamestnávania ukrajinských zdravotníkov je aspoň základná znalosť slovenského jazyka. Levočská nemocnica v spolupráci s mestom, agentúrou Holiday Inn a Inštitútom Juraja Páleša v Levoči pracuje na spoločnom projekte, ktorý by mal pomôcť ukrajinským zdravotníkom s integráciou v novom prostredí.
„Spoločne so všetkými okolitými zložkami a spôsobmi sa snažíme pomôcť tým, ktorí to potrebujú. V rámci projektu by mali byť zaradené aj vyučovanie a kurzy slovenského jazyka,“ ozrejmil Lešundák.
V nemocnici v Spišskej Novej Vsi zatiaľ neprijali zdravotníckych pracovníkov z radov ukrajinských utečencov. Hovorkyňa Svet zdravia Jana Fedáková však pre TASR uviedla, že už nejaké obdobie je súčasťou tamojšieho zdravotníckeho tímu osem lekárov a jedna sestra z Ukrajiny.
„Ďalší dvaja lekári majú v nemocnici skrátený pracovný úväzok a chodia vypomáhať,“ dodala.
V škole a škôlke sa vzdeláva dohromady 34 ukrajinských detí
Mesto Levoča ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení sa podľa svojich možností snaží zabezpečiť starostlivosť, výchovu a vzdelávanie ukrajinských detí, ktoré spĺňajú stanovené podmienky. Aktuálne tieto služby využívajú viac ako tri desiatky školákov a škôlkarov.
„Situácia v materských školách je zložitá, máme naplnené stavy, ale snažíme sa vyjsť v ústrety a pomôcť aj deťom vojnových utečencov, ktoré sa momentálne nachádzajú v našom meste a ich zákonný zástupca o túto službu prejaví záujem,“ uviedla pre TASR Ľubomíra Čujová z oddelenia marketingu na Mestskom úrade v Levoči.
Do výchovno-vzdelávacieho procesu sa ukrajinské deti prijímajú postupne, v materskej a základnej škole na Ulici Jána Francisciho je ich momentálne umiestnených spolu 34, z toho v škôlke je päť detí. „Jedno dieťa sa nachádza aj v zariadení pre deti do troch rokov, ktoré taktiež prevádzkujeme,“ doplnila Čujová.
Mesto sa podľa nej snaží zabezpečiť starostlivosť, výchovu a vzdelávanie v prvom rade pre deti s trvalým pobytom na území mesta Levoča. Radnica v súčasnosti neuvažuje o rozšírení kapacity školských zariadení. V prípade potreby a zvýšeného záujmu zo strany ďalších Ukrajincov je však samospráva pripravená nájsť miesto v priestoroch základných škôl.
„Vďaka spolupráci samosprávy so štátnymi úradmi, mestskou políciou, školami, ubytovateľmi a v neposlednom rade aj s dobrovoľníkmi, ktorí sa od začiatku nezištne zapájajú, je nápor Ukrajincov v našom meste zatiaľ zvládnuteľný,“ zhodnotila Čujová a dodala, že mestská polícia je miestom prvého kontaktu pre vojnových utečencov, ktorí prídu do Levoče. Na základe spolupráce s ubytovateľmi je známy ich presný počet, pobyt a aj odchod.
Levočská samospráva zároveň poskytla priestory v budove bývalej polikliniky na Námestí Štefana Kluberta na zriadenie provizórneho komunitného centra pre ľudí z Ukrajiny. „Tam majú možnosť medzi sebou komunikovať, tráviť voľný čas a najmä vymieňať si informácie,“ uzatvára Čujová.
Prešov začal prijímať žiadosti o príspevok na ubytovanie ľudí z Ukrajiny
Mesto Prešov začalo prijímať žiadosti o príspevky na ubytovanie cudzincov v zmysle zákona o azyle. Žiadosti za ubytovanie v mesiacoch február a marec 2022 je potrebné doručiť na mestský úrad najneskôr do štvrtka 7.apríla. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.
„Na príspevok za ubytovanie ľudí z Ukrajiny s udeleným štatútom dočasného útočiska majú nárok vlastníci bytov a rodinných domov na území mesta Prešov, prípadne nepodnikateľské subjekty,“ uviedol Tomek.
Ako povedal, na získanie príspevku na ubytovanie odídencov je potrebné vyplniť dokumenty, vzory ktorých sú zverejnené na webstránke Ministerstva vnútra SR.
Žiadosti za ubytovanie v mesiacoch február a marec 2022 je potrebné doručiť na mestský úrad najneskôr do štvrtka, čo je konečný termín pre podávanie žiadostí.
„Vyplnené dokumenty je potrebné doručiť na Mestský úrad Prešov tromi spôsobmi: poštou, osobne alebo elektronickými prostriedkami – podpísané zaručeným elektronickým podpisom. Žiadosti zaslané e-mailom neprijímame,“ vysvetlil Tomek s tým, že žiadosti podané osobne mesto prijíma v klientskom centre na Jarkovej ulici alebo v podateľni mestského úradu (MsÚ) na Hlavnej ulici.
Klientske centrum a podateľňa MsÚ majú na účel prijímania žiadostí o príspevok na ubytovanie odídencov od utorka do štvrtka predĺžené otváracie hodiny do 17.00 h. Bližšie informácie poskytnú aj pracovníci MsÚ na telefónnom čísle 051/3100 518.
Kraj od vypuknutia vojnového konfliktu spojil viac ako 200 dobrovoľníkov
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súvislosti s utečeneckou krízou vyvolanou vojnovým konfliktom na Ukrajine vytvoril vlastnú platformu Pomôžme Ukrajine. Jej zámerom je spojiť dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť obyvateľom vojnovej krajiny. Na platforme sa doteraz registrovalo už viac ako 200 dobrovoľníkov. Najviac, až 89, ponúklo priame dobrovoľnícke služby, najčastejšie na hranici. TASR o tom informovala Daša Jeleňová.
Kraj v rámci platformy zhromažďuje informácie a koordinuje jednotlivcov, firmy i organizácie, zapájajúce sa do humanitárnych či dobrovoľníckych aktivít.
„Jej súčasťou je formulár Chcem pomôcť Ukrajine na registrovanie dobrovoľníkov, ako aj špeciálny podporný email a telefonická linka. Poskytujú jednak informácie o dobrovoľníckej práci a poskytnutí pomoci, ale aj dôležité kontakty pre utečencov týkajúce sa poskytnutia medzinárodnej ochrany, príspevkov v nezamestnanosti, kontaktov na cudzineckú políciu alebo charitu,“ povedala Jeleňová.
Platforma k pondelku 4.apríla ´zosieťovala´ celkovo 201 dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli poskytnúť pomoc rôzneho charakteru. Ide napríklad o poskytnutie tlmočníckych služieb, pomoc na hranici v súvislosti s organizáciou materiálnej pomoci a jej logistikou, ako aj poskytnutie ubytovania, či autobusovej a osobnej prepravy ukrajinských utečencov.
„Celkovo 17 jednotlivcov, firiem a organizácií ponúklo cez formulár Chcem pomôcť Ukrajine priamu materiálnu pomoc. Zameraná je na zabezpečenie potravín, šatstva, drogérie, zdravotníckeho materiálu, pračiek a sušičiek, ale aj poskytnutia vzdelávania, služieb čistiarne a práčovne, či na prípravu teplej kuchyne s výrobnou kapacitou 100 porcií denne,“ doplnila Jeleňová.
Všetky informácie o tom, ako pomôcť, sú zverejnené na webovom sídle kraja www.vucpo.sk v sekcii Ukrajina a k dispozícii je aj e-mailová adresa: ukrajina@psk.sk a telefonická linka 051 70 81 777.