(TASR, redakcia)
Sledujeme dianie u našich susedov na Ukrajine. Vojnový konflikt z domu vyhnal tisíce ľudí. Monitorujeme, čo sa deje na hraniciach.
V centre pre utečencov ošetrili 210 ľudí
V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice doposiaľ hospitalizovali do 20 utečencov z Ukrajiny. V nemocničnom centre Ukraine Care Center (UCC) ich zdravotníci ošetrili viac ako 210.
Pre TASR to vo štvrtok uviedla hovorkyňa nemocnice Monika Krišková s tým, že UCC vyzdvihli aj zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí ho navštívili.
„Máme tu pacientov, ktorí sa na nás obrátia opakovane, buď s cieľom zmeny liečby, alebo kontroly liečby,“ povedala vedúca UCC Oksana Slafkovská s tým, že denne evidujú 20 až 25 pacientov. V súčasnosti vyhľadávajú zdravotnú starostlivosť najmä hypertonici alebo diabetici, ktorí potrebujú predpísať zdravotnícke pomôcky ako ihly či inzulín.
„Máme aj pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, ale pokiaľ majú príznaky respiračného ochorenia a negatívny PCR test, posielame ich na pneumológiu, kde im liečia zápal pľúc, bronchitídu, prípadne astmu,“ spresnila.
UCC košickej nemocnice navštívili aj zástupca WHO na Slovensku Tatul Hakobyan a Paul Spiegel, ktorý má na starosti koordináciu urgentnej starostlivosti o ukrajinských utečencov. Za mimoriadne dôležité považujú to, že v UCC pracujú lekári a sestra pôvodom z Ukrajiny, ktorí žijú na Slovensku niekoľko rokov.
„Je to veľmi zaujímavé a považujem to za inovatívny prístup, že utečenci z Ukrajiny tu stretávajú ľudí, ktorí im rozumejú, nie je tu jazyková bariéra a takisto poznajú kultúru, tradície a zmýšľanie Ukrajincov. Budem to odporúčať aj v iných krajinách, pokiaľ ešte takýto model nevyužívajú,“ uviedol Spiegel.
V kreatívnej dielni sú vítané aj deti z Ukrajiny
Dosiaľ nevyužívanú miestnosť v priestoroch komunitnej platformy Nerv v Humennom premenili v uplynulých dňoch na detskú kreatívnu dielňu. Vzhľadom na aktuálne udalosti na Ukrajine a s nimi spojenom pobyte viacerých ukrajinských rodín v meste by v nej na nedeľňajších stretnutiach radi privítali aj deti z Ukrajiny, povedala pre TASR dramaturgička platformy Jana Bercelová.
„Myslím si, že to bude skvelý priestor na integráciu, komunikáciu, možno prekonanie nejakých bariér. Verím, že prídeme na to, že spolu vieme komunikovať, aj keď neovládame ukrajinský jazyk,“ priblížila myšlienku zapojenia ukrajinských detí do komunitných aktivít. Podľa Bercelovej by rovesnícke stretnutia pri tvorivých dielňach mohli mať pre deti odídencov aj pozitívny psychologický faktor.
„Budú sa sa môcť zapojiť do aktivít, na ktoré boli možno doma zvyknuté, a teraz na to nemajú priestor,“ podotkla. Nová detská dielňa ponúka ukrajinským deťom i knižnicu.
Na nedeľňajších podujatiach sú vítaní aj rodičia ukrajinských detí. „Je to priestor na vytvorenie svojpomocnej siete Ukrajincov žijúcich v meste. A ak už nie ich ‚stretávacím‘ miestom, tak aspoň miestom, kde si budú vedieť oddýchnuť,“ doplnila dramaturgička s tým, že prichádzajúce teplejšie počasie dá priestor aj stretnutiam v komunitnej záhrade.
Prvý workshop sa uskutoční v nedeľu 3. apríla v čase od 14.00 do 17.00 h. Deti do piatich rokov by naň mali prísť v sprievode aspoň jedného rodiča. „Úvodný workshop bude zoznamovací, neskôr ich plánujeme zamerať buď na rôzne techniky, alebo témy,“ dodala Bercelová s tým, že v prípade záujmu vytvorí platforma pre ukrajinské deti aj ďalšie termíny stretnutí.
Rozširujú rezervačný systém Košického kraja
Rezervačný systém Košického samosprávneho kraja (KSK) bude okrem ubytovania poskytovať aj dopravné služby pre vojnových utečencov z Ukrajiny. Záujemcovia, ktorí sú ochotní bezplatne prevážať utečencov vlastnými autami, sa môžu registrovať prostredníctvom krajského webu ukrajinaksk.sk. Informoval o tom vo štvrtok predseda KSK Rastislav Trnka.
Centrálny dispečing zabezpečí evidenciu a overovanie dôveryhodnosti vodičov. Prv než bude môcť záujemca vykonávať prepravu cez krajský systém, dispečing zistí, či je na takúto prepravu pripravený. Overí, či má vodičské oprávnenie alebo či je preukázateľne vlastníkom vozidla. V prípade, že vozidlo nevlastní, môže ho na prepravu využívať na základe súhlasu na užívanie vozidla s notársky osvedčeným podpisom vlastníka. Následne bude zaradený do registra záujemcov.
Bezplatnú prepravu ponúknu vojnovým utečencom dobrovoľníci v infopointoch na hranici či staniciach. V prípade záujmu následne dohodnú bezpečný odvoz záujemcov telefonicky cez centrálny dispečing alebo prostredníctvom Rezervačného systému KSK.
Kraj podľa Trnku pociťuje potrebu posilňovať individuálnu prepravu utečencov – napríklad z autobusových a železničných staníc do zariadení núdzového bývania.
„Nepočúva sa nám dobre o rôznych pochybných praktikách niektorých vodičov, ktorí sa snažia z krízovej situácie vojnových utečencov vyťažiť. Preto sme spustili výzvu pre všetkých záujemcov, ktorí chcú pomôcť s bezplatnou prepravou vojnových utečencov vlastnými vozidlami. Verím, že vďaka župnému systému sa vojnoví utečenci prepravia v prvom rade bezpečne a tiež bezplatne,“ uviedol predseda kraja.
Rezervačný systém KSK už od polovice marca uľahčuje dobrovoľníkom ubytovanie utečencov v krajských zariadeniach núdzového bývania, ale aj v súkromných nehnuteľnostiach, ktoré bezplatne ponúkajú súkromné osoby.
Vojnoví utečenci majú bezplatnú prepravu prímestskými autobusmi z hraníc po celom Košickom kraji, stačí im preukázať sa dokladom, že ide o obyvateľov z Ukrajiny. „Doposiaľ túto možnosť využilo takmer 13.000 ľudí na úteku pred vojnou,“ informoval Trnka.