Košice (TASR) – Nový akademický rok sa v pondelok (19. 9.) sa začal aj pre viac ako 2200 študentov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.
Ako TASR informovala jej hovorkyňa Zuzana Bobriková, novinkou sú dva novootvorené študijné programy – trojročný bakalársky nazvaný veterinárna sestra a dvojročný magisterský program pohoda a ochrana zvierat.
Z celkového počtu 2206 študentov bude 535 študovať v anglickom jazyku. „Najviac mladých ľudí, spolu 1693, bude študovať v spojenom prvom a druhom stupni vysokoškolského štúdia v študijných programoch všeobecné veterinárske lekárstvo (738 v slovenskom a 415 v anglickom jazyku), farmácia (418) a hygiena potravín (122 študentov),“ spresnila.
Veľkú skupinu zahraničných študentov tvoria v rámci spoločného študijného programu s partnerskou Nord University v Bodo v Nórsku nórski študenti. UVLF eviduje aj študentov z Francúzska, Islandu, Izraela, Írska, Veľkej Británie či Grécka. Okrem ďalších európskych krajín sú na univerzite aj študenti z USA, Kanady, JAR, Indie, Bahrajnu a Seychelov.
Novootvorený bakalársky študijný program veterinárna sestra bude študovať 49 ľudí. Požiadavka na jeho vytvorenie prišla podľa UVLF z veterinárnej praxe. „Už teraz máme záujem zo súkromných ambulancií, ktorých zamestnanci si chcú zvýšiť kvalifikáciu aj v externej forme. Absolventi budú pôsobiť ako asistenti veterinárnej praxe, ale aj v organizáciách na ochranu zvierat, ako pracovníci pre charitu zvierat v útulkoch a karanténnych staniciach,“ uviedla garantka študijného programu Alexandra Trbolová s tým, že záujem o nich môže byť aj ako o odborníkov na výživu zvierat, v oblasti fyzioterapie a rehabilitácie zvierat, trénerov pre spoločenské zvieratá, záchranárov či poradcov v chove zvierat a v zoologických záhradách.
V novootvorenom magisterskom programe pohoda a ochrana zvierat evidujú 33 študentov v dennej forme. Podľa UVLF sa vo svete kladie stále väčší dôraz na tzv. welfare zviera, čo znamená pohodu alebo dobré životné podmienky. Ide o napĺňanie životných potrieb zvierat. „Pri welfare ide o fyzickú aj psychickú rovnováhu organizmu zvieraťa,“ dodala garantka tohto študijného programu Jana Kottferová. Podľa jej slov je zlepšovaním pohody zvierat možné pozitívne ovplyvniť aj kvalitu produktu.