Košice (TASR, redakcia) – V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa konal pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov.
Pohrebnú svätú omšu celebroval kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi boli emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Svätá omša bola v latinskom a slovenskom jazyku.
Na poslednej rozlúčke s kardinálom sa zúčastnilo viac ako 5-tisíc ľudí, medzi nimi aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, bola na námestí pred Urbanovou vežou veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z obradu.
Podľa Košickej arcidiecézy sa pohrebu zúčastnilo dokopy 5500 ľudí. Medzi nimi aj 35 biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, 350 kňazov a zasvätených a približne 80 rehoľných sestier. Do služby sa zapojilo 50 dobrovoľníkov.
Opora katolíckej cirkvi v bývalom Československu
Význam a úlohu, ktorú zohral zosnulý slovenský kardinál Jozef Tomko v katolíckej cirkvi, vyzdvihol počas pohrebnej svätej omše kardinál a emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka.
„Lúčime sa s kardinálom rímskej cirkvi, ktorý počas svojho života zohrával nielen slovenskú úlohu. To je istým spôsobom dôvod, prečo chcem aj ja na tomto mieste s vami poďakovať,“ uviedol Duka v košickom Dóme sv. Alžbety.
Tomko bol podľa neho oporou katolíckej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. „Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď, ako hovorí básnik,“ povedal český kardinál.
Vyzdvihol Tomkove významné diela a aktivity v rámci ekumény, na poste generálneho sekretára Synody biskupov či prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Za pápeža Jána Pavla II. mu podľa neho pripadla úloha, ktorú označil za úlohu druhého muža cirkvi. Konštatoval pritom, že bol synom národa, ktorý nielenže nevlastnil kolónie, ale vedel, čo znamená strata suverenity a nedostatok národnej a politickej slobody.
Český kardinál spomenul pri hodnotení Tomkových aktivít aj založenie Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorý znamenal pre slovenský katolicizmus veľkú podporu aj v príprave a formácii kňazského dorastu. „Lúčime sa s veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Tak sa predsa s vami lúčil pri vašej poslednej púti do Ríma,“ skonštatoval hlavný celebrant omše.
Kondolenčný telegram zaslal k úmrtiu Tomka pápež František. „Chcem vyjadriť jeho príbuzným, vám, kňazskému zboru a všetkým veriacim svoju blízkosť a svoju sústrasť so žiaľom, ktorý zasiahol celé cirkevné spoločenstvo a slovenský národ. Pri spomienke na tohto váženého a múdreho brata, ktorý s oporou v hlbokej viere a s prezieravým pohľadom slúžil s pokorou a sebazriekaním evanjeliu a cirkvi, myslím s vďačnosťou na jeho dlhú a plodnú prácu v rámci Svätej stolice ako usilovného a rozvážneho spolupracovníka mojich predchodcov,“ prečítal telegram v katedrále chargé d’affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Andrij Yevchuk.
Dodával optimizmus a nádej
Slovensko podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej úmrtím kardinála Jozefa Tomka stráca charizmatického človeka, významnú duchovnú osobnosť a rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi.
„Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej,“ uviedla hlava štátu v príhovore počas utorkového pohrebu slovenského kardinála v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.
Konštatovala, že Tomko vkladal do viery srdce a dával jej skutočný ľudský rozmer. „Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: ‚Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli‘,“ uviedla.
Prezidentka verí, že kardinálov odkaz a duch pomôže pri prekonávaní aj dnešných ťažkých časov. „Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia,“ konštatovala.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) a predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) sa po pohrebe v katedrále poďakovali za dôstojnú rozlúčku so zosnulým kardinálom Tomkom.
„Bol to muž ľudskosti, muž viery, ktorý nám tu zanechal veľmi silný odkaz spájania. Verím, že v tejto dobe bude znieť veľmi silno,“ povedal Heger novinárom.
Podľa Kollára každý Slovák prechovával ku kardinálovi Tomkovi veľkú úctu. „Bol to najvyššie postavený náš cirkevný hodnostár vo Vatikáne. Vedel podržať Slovensko, mohli sme sa na neho obrátiť, bol verný Slovensku. Boh mu dal obrovskú energiu, dlhý život, tvorivý, bol to úžasný človek a myslím, že sa s ním Slovensko, ľudia aj cirkev dôstojne rozlúčili jednak v Bratislave, aj tu v Košiciach,“ konštatoval.
Bol najstarším členom kolégia kardinálov
Do katedrály sv. Alžbety, kde vystavili v nedeľu (14. 8.) a v pondelok (15. 8.) kardinálove telesné pozostatky k verejnej úcte, prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne 9000 ľudí. Následne sa s ním ďalšie stovky lúčili v Kaplnke sv. Michala.
Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom sa vo vatikánskej Bazilike sv. Petra konala vo štvrtok (11. 8.). Zádušnú omšu viedol kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František. Po obradoch lietadlom previezli pozostatky Tomka na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, nebohému mohli prejaviť verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Následne ho previezli do Košíc.
Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962, keď tam pochovali Jozefa Čárskeho.
Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme.
V závere pohrebnej svätej omše čestná stráž rakvu presunula na miesto, odkiaľ ju uložia do centrálnej krypty pod hlavným oltárom. „Hneď po odchode verejnosti budú pozostatky kardinála prenesené pohrebnou službou do krypty, kde budú následne zamurované a zapečatené,“ potvrdil pre TASR hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.
Na stene krypty pribudne epitaf. Pamätný kameň bude pripomínať dátum jeho narodenia a smrti. Krypta bude pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť.
Ako Fabian priblížil, v košickej katedrále sú štyri krypty. Pozostatky kardinála uložia do takzvanej hlavnej. Táto krypta bola doposiaľ prázdna, má šesť otvorov na rakvy. Tomka pochovajú vpravo hore.