Monika Feketeová
Košice – Interaktívnu expozíciu sprístupnili v priestoroch archeologického múzea Dolná brána v podzemí Hlavnej ulice. Financie poskytlo maďarské ministerstvo zahraničných vecí a na stavebné úpravy vyčlenilo peniaze mesto Košice.
Priestory sú pre verejnosť sprístupnené už od roku 1998. Pri rekonštrukcii centra mesta v rokoch 1996 až 1998, za čias primátora Rudolfa Schustera, odkryli pozostatky historických mestských hradieb. Okrem iného aj sedem metrov široký obranný val, čiastočne poškodený múr, ktorý bol najstarším mestským opevnením a tri kanalizačné systémy mesta. Košice mali vybudované až tri pásma hradieb a patrili tak medzi najlepšie opevnené mestá v celej strednej Európe.
Pôvodne sa uvažovalo o ich preskúmaní a následnom zasypaní. Napokon sa kompetentní rozhodli zakryť podzemné priestory betónovou doskou.
Odborníci už dlhodobo upozorňujú na zanedbanú údržbu. Mesto dlhodobo neinvestovalo do rozsiahlejších opráv Hlavnej ulice a do podzemia začala zatekať voda z prasklín, ktorá v zime zamŕza o rozrušuje historické múry. Košická radnica preto plánuje kompletnú rekonštrukciu za približne 2 milióny.
Vymenili svietidlá, pribudla plošina
Mesto zabezpečilo počas prvej etapy viaceré stavebno-technické úpravy za 200-tisíc eur. Došlo k stabilizácii a sanácii kamenného muriva, oprave a domurovaniu klenby či sanácie betónových konštrukcií. Zároveň sa vykonala sanácia kovových konštrukcií, akou je zábradlie schodov, vstupná mreža, mreža pri únikovom východe, nosná konštrukcia a zábradlie lávky či kovová brána a taktiež sanácia drevených konštrukcií. Nové konštrukcie sa doplnili o kovové zábradlia alebo vitríny na prezentáciu archeologických nálezov.
Súčasťou obnovy z financií mesta bola aj výmena elektroinštalácie, svietidiel, osvetlenia vitrín a exponátov. Pribudla aj šikmá dopravná plošina, aby múzeum mohli navštíviť aj ľudia na vozíku.
V pláne je aj komplexná rekonštrukcia nosnej železobetónovej dosky v priestore od Dolnej brány až po križovatku Hlavná – Rooseveltova, ktorá má vážne narušenú statiku a kvôli tomu do týchto priestorov zateká. Odhadované náklady tejto rekonštrukcie majú byť okolo 2 miliónov eur.
Stavebné práce by okrem iného pozostávali z odizolovania stavby na jej povrchu a odvedenia vody z obvodových stien. Takisto by sa musela odizolovať celá stropná a schodisková doska vrátane pódia. Okrem toho by tam bolo potrebné položiť novú dlažbu a asfalt vrátane podkladných vrstiev.
Lákadlo pre turistov
Finančná podpora vo výške 180-tisíc od maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu v rámci projektu Živá história bola použitá na vytvorenie novej expozície mestského opevnenia.
Zahŕňa v sebe viaceré moderné multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty, 3D archeomodely a interaktívne prvky.
„Vynovené priestory budú lákadlom nielen pre turistov z oboch krajín, ale aj pre žiakov košických škôl, ktorí sa budú môcť atraktívnou formou zoznámiť s históriou nášho mesta,“ konštatoval košický primátor Jaroslav Polaček.
Dolná brána je podľa primátora Polačeka priestor, ktorý Košičania dlhodobo poznajú ako stretávací bod. Verí, že sa stane aj kultúrnym centrom, ktoré bude predstavovať unikátnu históriu Košíc moderným a lákavým spôsobom.
„Naše opevnenie je historickým príbehom spolupráce Slovákov, Maďarov a Nemcov. Prepája v sebe tie najvýznamnejšie panovnícke dynastie a postavy uhorskej histórie. Sme na ňu hrdí a chceme, aby sa o nej mohlo dozvedieť čo najviac návštevníkov, ktorí sa tam potom budú radi vracať,“ uviedol.
Expozícia o opevnení mesta aj vývoji zbraní
Cieľom bolo vytvorenie nového vizuálneho štýlu archeologickej expozície, ktorá sa modernou a kontaktnou formou snaží priblížiť dejiny mesta Košice jeho obyvateľom a návštevníkom. Bude v nej možné nájsť informácie o stavebno-historickom vývoji, jeho výskume a budovaní podzemného múzea.
Rozdelené je na viaceré časti. Prvou je Opevnenie Košíc, ktoré bolo budované postupne od konca 13. storočia po poslednú tretinu 18. storočia. Ďalšou je Vodný režim a kanalizácia v Dolnej bráne. Predstavuje objekty kanalizácie, objekty na usmernenie toku vody a zásobovanie vodou.
V múzeu je predstavená aj história mesta a jeho význam a postavenie medzi súdobými mestami Uhorska. Prezentuje dôležité míľniky, nielen politické, ale aj správne a hospodárske. Návštevníci sa dozvedia o privilégiách mesta či raste počtu obyvateľstva.
Poslednou časťou je Vojenstvo. Expozícia informuje o vývoji zbraní.
Videomaping aj hologram
V podzemných priestoroch sú inštalované viaceré audiovizuálne zariadenia. Súčasťou sú štyri 3D modely o vývojových fázach Dolnej brány. Piaty model s videomapingom zobrazí najväčší rozsah opevnenia Košíc. Súčasťou bude dotykový panel, ktorým si bude môcť návštevník vybrať jednotlivé fázy opevnenia. Súčasťou bude aj premietanie, ktoré priblíži históriu mesta Košice a príbeh Dolnej brány. Bude časovo alebo vecne súvisieť s exponátmi a priestormi prezentovanými v danom priestore.
Pribudli aj dva infokiosky s dotykovou obrazovkou s doplňujúcimi informáciami. Pri pohľade do strieľne sa na obrazovke umiestnenej za ňou zobrazí extravilán mesta v minulosti. Predstaví pohľady, ktoré v predchádzajúcich storočiach mohli Košičania vidieť.
Novinkou je aj hologram a zvukové efekty. Súčasťou múzea by v budúcnosti mali byť repliky časti archeologických nálezov. Je potrebné zhotoviť ich presné repliky z materiálu, ktorý nepodlieha korózii. Mali by to byť meč, nôž s rapom, tesák, nôž, strelka poškodená, sekera celá, skoba celá a štyri delové gule.
„Teší ma, že vďaka tomuto projektu sa budú môcť turisti dozvedieť o našom spoločnom kultúrnom dedičstve,“ konštatoval po prehliadke podzemného múzea námestník štátneho tajomníka pre hospodársky rozvoj maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu Péter Kiss-Parciu.
Verejnosti múzeum otvoria 1. mája
Prevádzkovateľom múzea na Dolnej bráne budú Košické kultúrne centrá K13. Doteraz správu v podzemných priestoroch vykonával Bytový podnik mesta Košice. Dôvodom zmeny prevádzkovateľa je skutočnosť, že Archeologický komplex Dolná brána má muzeálno-výstavnícky charakter s dôrazom na historickú a pamiatkovú podstatu komplexu a práve K 13 – Košické kultúrne centrá má v zriaďovacej listine ustanovené vytváranie kultúrno-spoločenského obsahu majetku mesta.
Má dostatočný potenciál materiálny i personálny, ktorý je na komplexné využitie Archeologického komplexu potrebný. Predpokladá súčasne, že môže mať viac možností na čerpanie tuzemských i európskych grantových schém ako Bytový podnik mesta Košice.
Verejnosť bude mať možnosť navštíviť vynovené priestory od 1. mája.