Pomôcť takzvaným „dobiehajúcim regiónom“ sa snaží Európska komisia v spolupráci so Svetovou bankou, a to prostredníctvom iniciatívy Catching-up Regions. Zapojené sú do neho tri samosprávne kraje, okrem banskobystrického aj obe na východnom Slovensku – košický a prešovský. Výstupom spolupráce sú projekty v oblasti školstva, sociálnych vecí, práca v marginalizovaných skupinách, ale aj výstavba infraštruktúry. Vyhodnotenie tretieho ročníka sa koná v týchto dňoch v Košiciach.
Monika Feketeová
Cieľom európskej iniciatívy Catching-up Regions je pomôcť regiónom s nižšou ekonomickou výkonnosťou zavádzať inovácie, lepšie využívať eurofondy a dobehnúť tak vyspelejšie regióny členských štátov únie.
Na konferencii pri príležitosti záveru tretieho ročníka iniciatívy Catching-up Regions zástupcovia zúčastnených strán hodnotili a prezentovali doterajšie výsledky a diskutovali o nových výzvach.
Košický samosprávny kraj vstúpil do procesu ako posledný, len minulý rok. Stihol už vypracovať viaceré projekty a na ďalšie požiadal o financie prostredníctvom eurofondov. Prešovský samosprávny kraj bol prvým zapojeným v roku 2018, za ten čas podarilo na projekty získať viac ako 150 miliónov eur.
Meškanie „vďaka“ bývalej vláde
Košický samosprávny kraj sa pokúšal stať súčasťou iniciatívy Catchnig-Up Regions od roku 2018, podarilo sa mu to až vlani.
„Vstup blokovala vtedajšia vláda. Oplatilo sa byť vytrvalí, pretože už za prvý rok sa nám podarilo rozhýbať prvé prospešné projekty,“ konštatoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Pre Košický samosprávny kraj sú v rámci iniciatívy prioritné štyri oblasti podpory. Sústredí sa na zlepšenie kvality stredného školstva, podporu inovačného prostredia, zrýchlenie investícií a systémovú pomoc marginalizovaným rómskym komunitám.
„V Košickom kraji žije zo 461 obcí rómska menšina až v 221 z nich. Aby sme problém marginalizovaných rómskych komunít riešili komplexne, vypracovali sme projekty zamerané na výstavbu materských škôl, kanalizácií či zriadenie miestnej poriadkovej služby,“ doplnil Rastislav Trnka.
Košický kraj v prípade problému marginalizovaných komunít naštartoval spoluprácu s tromi rómskymi obcami Vtáčkovce, Vitkovce a Jasov. Pracuje na plánoch rozvoja obcí, nie samotnej komunity. Spolu s obyvateľmi sa mapujú ich potreby v oblasti bývania, vzdelávania, zamestnanosti a zdravia.
Keď dáta slúžia ľuďom
Predseda Košického samosprávneho kraja za prospešný výsledok v rámci iniciatívy Catching-up Regions, ktorý sa podarilo zrealizovať, je sprístupnenie Geoportálu KSK, kde využíva otvorené dáta v online priestore.
„„Jeho hlavným prínosom je to, že užívatelia dokážu rýchlo, jednoducho a efektívne vyhľadávať informácie z rôznych oblastí života. Na konkrétnej mape územia, v ktorom bývajú a pôsobia, uvidia rôzne analýzy, údaje aj štatistiky z oblasti dopravy až po sociálne veci pohromade,“ poznamenal Rastislav Trnka.
Tím Svetovej banky poskytol kraju technickú podporu pri zavádzaní geoportálu a pomohol definovať, inštalovať a nastaviť požadované technické prostredie pre geoportál.

„Snažíme sa robiť maximum, aby sme iniciatívu vyžili na to, na čo je určená – rozvoj menej rozvinutých regiónov. Peniaze z Bruselu chceme využiť aj na podporu inovačného prostredia či rozvoj stredného školstva,“ dodal Rastislav Trnka.
Pitná voda pre 28 obcí
Prvým krajom, ktorý sa už v roku 2018 stal súčasťou iniciatívy, bol Prešovský samosprávny kraj.
„Tieto štyri roky iniciatívy Catching up Regions posunuli Prešovský samosprávny kraj z virtuálnej reality do konkrétnych realizovaných projektov v hodnote 150 miliónov eur. Veľmi dôležité sú integrované výzvy, ako napríklad v okrese Snina, kde plánujeme vybudovať základnú infraštruktúru, vodovod a kanalizáciu,“ poznamenal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
Cieľom v rámci iniciatívy Catching-up Regions je poskytnúť 28 obciam okresu Snina, ktorým chýba základná environmentálna infraštruktúra, optimálne alternatívne technické riešenia rozvoja, úpravy a distribúcie zdroja pitnej vody. Takisto im poskytnúť zber, čistenie a likvidáciu odpadových vôd.
Výstupom bude vypracovaná projektová dokumentácia pre vodovody a kanalizáciu. Pôjde o základ pre obce alebo združenia obcí, ktoré budú môcť využiť v rámci aktuálneho programového obdobia národné a európske financovanie na samotnú výstavbu vodovodov a kanalizácií.
„Dôležitý je takisto aj cyklookruh Poloniny Trail, čo prinesie do regiónu nielen prácu, ale aj turistov a nové príležitosti pre obyvateľov, ktorí v ňom žijú,“ podotkol Milan Majerský.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo výzvu pre Prešovský samosprávny kraj vo výške 10 miliónov eur na projekt Poloniny trail v rámci iniciatívy Catching-up Regions III. Financie z výzvy sa použijú na rekonštrukciu, modernizáciu a výstavbu cykloturistických trás. Konkrétne ide o tri úseky turistického chodníka Poloniny trail, a to Snina – Stakčín, Ulič – Uličské Krivé a Starina – Ruské. Kraj môže získať tiež na doplnkovú infraštruktúru cyklistického turizmu, ako nabíjacie stanice pre elektrobicykle, požičovne bicyklov či hygienické zariadenia.
„V oblasti školstva sme začali so stavbami v štyroch lokalitách a pevne verím, že onedlho sa dostavia aj v marginalizovaných komunitách, kde máme aktuálne schválených 26 projektov v celkovom objeme 8,5 milióna eur,“ doplnil Milan Majerský.
Koncom minulého roka sa napríklad Prešovskému samosprávnemu kraju podarilo uspieť rámci iniciatívy „Catching-up Regions s ďalšími projektami zameranými na zvyšovanie kvality odborného vzdelávania a prípravy na školách. Na troch stredných školách v Prešove, Poprade a Starej Ľubovni preinvestuje viac ako 18,2 milióna eur. Prostriedky sa využijú na materiálne dovybavenie, vybudovanie moderných odborných pracovísk i zvýšenie energetickej hospodárnosti haly praktického vyučovania.
Pripravených viac ako dve miliardy
Iniciatíva Catching-up Regions bude pokračovať aj v ďalšom roku, potvrdila Emma Toledano Laredo, riaditeľka Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku Európskej komisie.
„Výsledky v jednotlivých samosprávnych krajoch, od ktorých očakávame, že si ich osvojí aj národná úroveň, sa priamo zameriavajú na odstraňovanie regionálnych rozdielov a podporujú regióny na ceste transformácie, obnovy a odolnosti,“ povedala Emma Toledano Laredo.

Otázka regionálneho rozvoja je podľa Ellen Hamilton, vedúcej špecialistky pre územný rozvoj zo Svetovej banky komplikovaná, preto je veľmi dôležité spolupracovať a vzájomnej sa učiť jeden od druhého.
„Nech už sa projekt realizuje kdekoľvek na svete, je potrebné poznatky implementovať stále v kontexte regionálnych reálií, ktoré majú svoje špecifické problémy, preto voči nim musia byť použité aj špeciálne prístupy, tak aby pomáhali zlepšiť život v danom regióne,“ poznamenala Ellen Hamilton.
Partnerom iniciatívy Catching-up Regions je aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácii SR. Štátny tajomník Dušan Velič konštatoval, že rezort zmenil koncepciu, ako sa majú rozdeľovať zdroje z nového operačného programu do regiónov.
„Malo by ísť o viac ako 2 miliardy eur, ktoré prídu priamo podľa rôznych parametrov a sú určené najmä pre menej rozvinuté kraje. Zároveň vznikajú a ešte vzniknú v krajských mestách regionálne centrá, ktoré budú predĺžená ruka ministerstva, aby predstavitelia župy tam mohli konzultovať a diskutovať o pripravovaných projektoch, aby sa financie použili čo najefektívnejšie,“ povedal Dušan Velič.
Súčasťou konferencie boli aj panelové workshopy zamerané na prezentáciu najdôležitejších výsledkov. Účastníci diskutovali o regionálnom rozvoji, o udržateľnosti rozvoja cestovného ruchu, integrácii marginalizovaných rómskych komunít, regionálnej inovačnej politike a prístupoch na posilnenie spolupráce medzi podnikmi a výskumníkmi.
Dôležitá bola aj problematika rozvoja odborného vzdelávania a prípravy pre väčší význam pre trh práce a prosperujúce regióny Slovenska. Nejde len o investície do modernizácie budov, vybavenia a zariadení, ale taktiež o inováciu školských vzdelávacích programov a obsahov vzdelávania.